"Apteka dla aptekarza” nie wypacza istoty wolności gospodarczej

PRAWO

Autor: Piotr Sędłak/rynekaptek.pl   14-12-2016, 10:34

"Apteka dla aptekarza” nie wypacza istoty wolności gospodarczej "Zasada "apteka dla aptekarza” nie wypacza istoty wolności gospodarczej, albowiem ustanawiana jest ona w interesie pacjenta" - uważa

Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego (TK) podważające konstytucyjność zasady "apteki dla aptekarza" wydane zostały odpowiednio w latach: 1992 i 2002, czyli w nieaktualnym stanie prawnym i w innej rzeczywistości - ocenia radca prawny Piotr Sędłak.

- Od tamtej pory w polskim systemie prawnym sporo się zmieniło. W 1997 roku Polska przyjęła nową konsytuację, została znowelizowana ustawa o izbach aptekarskich doprecyzowując pojęcie farmaceuty, w 2002 roku wprowadzono w życie nowe Prawo farmaceutyczne, a dwa lata później nową ustawę o swobodzie działalności gospodarczej - dodaje radca prawny Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej.

Przede wszystkim Polska weszła do Unii Europejskiej, a co za tym idzie – zobowiązała się przestrzegać unijnego dorobku prawnego (acquis communautaire), na który składają się nie tylko dyrektywy unijne i rozporządzenia, ale przede wszystkim traktaty oraz orzecznictwo Trybunału w Luksemburgu. Dorobek ten stał się częścią polskiego porządku prawnego. Wszystkie te okoliczności z pewnością wpływają na sposób interpretacji prawa.

W związku z dyskusją na temat konstytucyjności zasady "apteka dla aptekarza" przy okazji projektu nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne, przypominamy tekst radcy prawnego Piotra Sędłaka, opublikowany na stronie Rynku Aptek dwa lata temu. 

Scenariusz napisało samo życie
Piotr Sędłak przypomina orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, w którym TK stwierdza, że „(...) należy jeszcze raz podkreślić, że nie wykazano aby właściciele aptek, nie będący farmaceutami, prowadzący apteki na podstawie uzyskanych koncesji postępowali w sposób zagrażający życiu lub zdrowiu ludzkiemu. Podnoszone więc tego rodzaju argumenty nie znajdują potwierdzenia w rzeczywistości".

- Tak uważano 24 lata temu. Dalszy scenariusz napisało jednak życie - ocenia.

Jak wskazuje, obecnie należy się zastanawiać nad tym, czy dopuszczenie niefarmaceutów do prowadzenia aptek stwarza zagrożenie dla życia pacjentów, czy zdrowia publicznego: - Dzisiaj możemy uważać za udowodnione twierdzenie, że "do wprowadzenia dalszych ograniczeń wolności gospodarczej należałoby założyć, że właściciel apteki niebędący farmaceutą powoduje zagrożenie dla pacjentów".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH