Apteka powiązana z lekarzem

PRAWO

Autor: WSA, ms/rynekaptek.pl   15-01-2015, 11:07

Apteka powiązana z lekarzem Wyrok WSA (foto: infodent24.pl)

Czy praktykujący lekarz lub lekarz dentysta może być właścicielem apteki? Nie może. Sytuacja jest mniej klarowna gdy chodzi o spółkę, w której taka osoba jest wspólnikiem (ma udziały).

W zasadzie nie ma kontrowersji w przypadku aktywnych zawodowo lekarzy i lekarzy dentystów. Otóż nie mogą oni prowadzić działalności gospodarczej polegającej na sprzedaży leków, nie mogą ich sprzedawać, nie mogą także być właścicielem apteki. Złożony przez nich wniosek o uzyskanie koncesji na prowadzenie apteki zostanie odrzucony.

Co jednak w sytuacji, gdy koncesja należy do spółki, w której lekarz lub lekarz dentysta są udziałowcami (wspólnikami)?

Odpowiedź na to pytanie przynosi wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uznał, że restrykcja w tej kwestii dotyczy wyłącznie osób fizycznych, tak więc spółka (w konkretnej sprawie chodziło o sp. z o.o.), w której wspólnikiem jest lekarz lub lekarz dentysta, może realizować działalność gospodarczą polegającą na prowadzeniu apteki ogólnodostępnej. Nie jest do końca jasne czy taka wykładnia obowiązuje w przypadku każdej formuły spółki np. spółki jawnej. W niej bowiem główne znaczenie w aspekcie prawnym ma osoba fizyczna, będąca wspólnikiem.

sygn. akt I SA/Wa 1025/04

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE