Apteka ukarana za wydawanie nagród w konkursie internetowym

PRAWO

Autor: rp.pl/ rynekaptek.pl   27-05-2015, 10:18

Apteka ukarana za wydawanie nagród w konkursie internetowym Kara za udział w programie lojalnościowym

Udział apteki w konkursie internetowym, nawet jeśli jej rola sprowadza się tylko do wydawania nagród, to niedozwolona reklama aptek - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Sprawa dotyczyła kary za niedozwoloną reklamę aptek. Wojewódzki inspektor farmaceutyczny zawiadomił spółkę o wszczęciu z urzędu postępowania w sprawie zaprzestania prowadzenia reklamy jej ośmiu aptek i ich udziału w konkursie zorganizowanym przez inną firmę, a także nałożenia kary pieniężnej. Okazało się, że apteki spółki brały udział w konkursie, którego celem miało być propagowanie zdrowego stylu życia oraz zachęcanie do dbania o zdrowie - informuje rp.pl.

Konkurs polegał na zbieraniu przez uczestników porad wydrukowanych na kuponach dotyczących zdrowia, które były dostępne w okresie trwania konkursu u farmaceutów w 824 aptekach w kraju. Na kuponie, poza poradą dotyczącą zdrowia, była informacja, że „co miesiąc wskazane apteki w całej Polsce odwiedza 2,5 mln klientów".

Po zebraniu co najmniej trzech kuponów z poradami konkursowymi uczestnik uprawniony był do odebrania u farmaceuty w jednej z aptek zaangażowanych w konkurs unikalnego kodu uprawniającego go do zalogowania się na stronę internetową. Po wejściu na nią i wpisaniu w formularz konkursowy unikalnego kodu klient był informowany, która z 2000 nagród jest dostępna. Nagrody te były przyznawane zgodnie z kolejnością zgłoszeń do czasu wyczerpania się puli.

Jeden uczestnik konkursu mógł się ubiegać o jedną nagrodę. W przypadku gdy pula nie została jeszcze wyczerpana, uczestnik wybierał jedną z dostępnych nagród oraz wpisywał swoje dane osobowe w formularzu konkursowym. Potem wybierał z dostępnej na stronie internetowej listy aptekę, w której chce odebrać nagrodę. Każda poprawnie dokonana rejestracja była potwierdzona przez organizatora za pomocą e-maila wysłanego na adres uczestnika podany w formularzu. Informacje o terminie odbioru nagrody przesyłano też na e-mail.

W celu odebrania nagrody uczestnik musiał się zgłosić do wybranej apteki w terminie wskazanym w e-mailu potwierdzającym poprawną rejestrację.

Organ nadzoru doszedł do przekonania, że celem konkursu było wywołanie pozytywnych skojarzeń i zainteresowania apteką (aptekami). Chodziło o to, by klient odwiedził aptekę (apteki) i w przyszłości skorzystał z jej (ich) usług.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE