Apteka upadnie, ale karę zapłacić musi

PRAWO

Autor: WSA, msx/rynekaptek.pl   24-10-2014, 16:01

Apteka upadnie, ale karę zapłacić musi

Uzyskanie przed sądem zawieszenia decyzji GIF o karze za naruszenie zakazu prowadzenia reklamy aptecznej jest trudne, nawet wówczas gdy w grę wchodzi zagrożenie upadkiem apteki.

Taka sytuacja przytrafiła się jednej z aptek. Główny Inspektor Farmaceutyczny nałożył na jej właścicieli karę w wysokości 20 tys. zł za naruszenie zakazu prowadzenia reklamy. Winna spółka nie kwestionowała słuszności podniesionych przez GIF zarzutów, wnioskowała jednak przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji. Nie miała bowiem środków umożliwiających dokonanie zapłaty, wymierzonej przez organ nadzoru farmaceutycznego, kary.

W ocenie winnego, egzekucja 20 tys. zł wpłynie na płynność finansową spółki i może doprowadzić do powstania daleko idących skutków, które nawet przy dokonaniu zwrotu uiszczonej kwoty, nie będą możliwe do odwrócenia. Właściciele apteki, odwołując się od decyzji GIF, do wniosku załączyli m.in. bilans oraz rachunek zysków i strat spółki za okres od 1 stycznia 2013 r. do 31 grudnia 2013 r.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie nie przyjął tej argumentacji, chociaż przyznał, że wstrzymanie decyzji GIF bywa możliwe, jednak warunkiem wydania takiego postanowienia jest wykazanie okoliczności uzasadniających możliwość wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków.

Uwaga: Sąd patrzy na przychód, a nie dochód

Sąd wskazał, iż o braku dostatecznych środków na poniesienie kosztów postępowania nie może świadczyć niski dochód, bądź też odnotowywana strata z prowadzonej działalności gospodarczej. Zasadniczym elementem oceny zdolności płatniczych nie jest kategoria "dochodu" (rozumianego jako nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania), lecz "przychodu". Istnieją bowiem instrumenty podatkowe pozwalające na równoważenie kosztów i przychodów, tak aby w końcowym rozliczeniu obciążenie podatkowe zminimalizować, czy też w ogóle je wyeliminować. Do instrumentów takich należą choćby zwolnienia podatkowe, dokonywanie zakupów i inwestycji w odpowiednim okresie, obniżenie dochodu przez przesunięcie kosztów w czasie, amortyzacja majątku trwałego. Istotniejsze zatem jest to, że strona skarżąca uzyskuje przychody i że przychody te kształtują się na bardzo wysokim poziomie (a takim był przychód netto na koniec 2013 r.).

Syn akt: VI SA/Wa 2613/14

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH