Apteka wydała tyle leku, ile ordynował lekarz, a to oznaczało kłopoty

PRAWO

Autor: orzeczenia.ms.gov, msx/rynekaptek.pl   05-11-2014, 12:04

Apteka wydała tyle leku, ile ordynował lekarz, a to oznaczało kłopoty

Apteka ma problemy, bo inspektorzy Funduszu zakwestionowali 148 recept na jeden z preparatów leczniczych. Kwota refundacji: 357 489,64 zł. Na szczęście dla właścicieli apteki sąd uznał, że działanie NFZ nie było uprawnione.

Zgodnie z przepisami, apteka przedstawiła Funduszowi zbiorcze zestawienia recept na wydane, a podlegające refundacji leki i wyroby medyczne. NFZ dokonał stosownego przelewu na konto apteki. Okazało się jednak, że w wyniku kontroli w aptece inspektorzy skonstatowali, iż apteka w ciągu czterech lat zwykła wydawać większą ilości niż jedno opakowanie określonego produktu leczniczego. Inspektorzy NFZ zakwestionowali 148 recept na jeden z preparatów leczniczych (stosowany jest on przy leczeniu raka gruczołu krokowego) na kwotę refundacji 357 489,64 złotych.

NFZ zauważył, że na podstawie każdej ze 148 zakwestionowanych recept wydano po dwa opakowania preparatu, a więc ilość większą niż pozwalał na to obowiązujący wówczas stan prawny. Zgodnie z Charakterystyką Produktu Leczniczego - sposób dawkowania i podawania leku określony został jako „jedno wstrzyknięcie domięśniowe preparatu o przedłużonym utrwalaniu co trzy miesiące”, co w prosty sposób oznaczało, iż jedno opakowanie wystarcza na trzy  miesiące.

Jednocześnie Fundusz zażądał od apteki wpłaty (nienależnie uzyskanej refundacji) kwoty w wysokości 178 744,82 złotych. Właściciele apteki nie zgodzili się z protokołem kontroli, argumentując, że dawkowanie leku oraz sposób jego podawania określa w każdym przypadku lekarz. Następuje to w wyniku oceny stanu zdrowia pacjenta. Charakterystyka produktu może być jedynie wskazówką dla lekarza, co do stosowania leku, ale nie jest dla niego wiążąca. Apteka wskazała również, iż farmaceuta, realizujący receptę i wydający pacjentowi lek, nie ma żadnych możliwości kwestionowania ordynacji danego leku zapisanego przez lekarza pacjentowi. Sprawa trafiła do sądu.

W ocenie Sądu Rejonowego, przyznanie aptece przez NFZ refundacji na łączną kwotę 357 489,64 zł na preparat leczniczy wydany na podstawie 148 recept, na których zaordynowano po dwa opakowania preparatu było zasadne. Fundusz niesłusznie zakwestionował refundację, odpowiadającą  połowie opakowań preparatu leczniczego, gdyż apteka  nie wzbogaciła się bezpodstawnie w wyniku wypłacenia refundacji w kwocie 178 744,82 zł.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH