Aptekarka naciągnęła NFZ na ponad milion złotych

PRAWO

Autor: "Nowości" Dziennik Toruński/ rynekaptek.pl   04-11-2016, 12:28

Aptekarka naciągnęła NFZ na ponad milion złotych

NFZ wziął pod lupę jedną z aptek w Chełmży, gdzie realizowano wyjątkowo dużo recept na leki refundowane. Fundusz domaga się od przychodni, której lekarze wystawiali recepty, zwrotu refundacji w wysokości jej ośmiomiesięcznego budżetu.

Część recept miała wystawiać ówczesna kierownik Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łysomicach. Kiedy NFZ nabrał podejrzeń, wszedł do przychodni z kontrolą. Trwała od lipca do grudnia 2015 roku - informuje Dziennik Toruński „Nowości”.

W jej wyniku, w SPZOZ Fundusz zakwestionował ponad 500 recept z lat 2010-2015 o łącznej wartości refundacji ponad 920 tys. złotych. Razem z odsetkami to ponad 1,1 mln zł.

Okazało się, że lekarka z SPZOZ złożyła zawiadomienie do prokuratury, gdyż twierdzi, że recepty dostarczane do feralnej apteki w Chełmży, wypisywał ktoś inny, a na receptach widniały specjalistyczne leki, których nigdy nie przepisywała.

Podejrzenie padło na właścicielkę apteki w Chełmży, wieloletnią pacjentkę tej lekarki. W 2009 roku u kobiety wykryto zaawansowany nowotwór. Od tego czasu pozostawała pod ścisłą opieką lekarską. To prawdopodobnie przy okazji domowych wizyt z torby lekarki odwiedzającej chorą ginęły druki in blanco, opatrzone pieczątką i podpisem – czytamy na stronie Dziennika Toruńskiego.

Prokuratura ustaliła, że aptekarka po realizacji recept na leki refundowane, przerabiała oryginalną treść umieszczoną na receptach wystawianych przez różnych lekarzy, poprzez dopisywanie dodatkowych pozycji lekowych lub poprawianie czy dopisywanie dodatkowej liczby opakowań leków refundowanych.

Fundusz wystąpił o zwrot refundacji do przychodni oraz nałożył karę umowną, ze względu na brak dochowania należytej staranności przez lekarkę przy przechowywaniu recept.

Więcej: ww.nowosci.com.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE