Aptekarze o walidacji recept: poczekajmy na wykładnię ministra

PRAWO

Autor: LJ/rynekaptek.pl   05-07-2012, 15:46

Aptekarze o walidacji recept: poczekajmy na wykładnię ministra

Farmaceuci nie zgadzają się z interpretacją przepisów dotyczącej walidacji w zakresie sprawozdawania recept do NFZ, którą przedstawił płatnik.

Zgodnie z decyzją Funduszu tzw. dodatkowa walidacja recept dotycząca sprawdzenia kodów uprawnień dodatkowych pacjenta ma wyeliminować recepty, na podstawie których wydano kilka leków w oparciu o różne kody uprawnień dodatkowych.

W praktyce aptekarze wydają leki stosując do tej samej recepty jednocześnie kilka różnych kodów uprawnień dodatkowych. Tymczasem Fundusz wymaga, by apteka wydając leki przepisane na jednej recepcie, uwzględniła tylko jeden kod uprawnień dodatkowych pacjenta, podając go w komunikacie elektronicznym do NFZ. W opinii farmaceutów, taka walidacja uniemożliwia sprawozdawanie recepty z więcej niż jednym kodem uprawnień.

Wskazują na paragraf 12 rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie recept lekarskich, które mówi, że na jednej recepcie można przepisać do 5 leków gotowych.

Zdaniem Śląskiej Izby Aptekarskiej, powoływanie się na kwestie techniczne rozrachunków w trakcie procesu refundacji nie powinny mieć wpływu na przepisy rozporządzenia w zakresie leków przepisywanych na recepcie.

"Gdyby minister chciał zamieścić takie ograniczenie, to powinien zgodnie z zasadami sztuki legislacyjnej zawrzeć go w powołanym par. 12 regulującym kwestię ilości leków na recepcie, a nie w miejscu opisującym sprawozdawczość" - oceniają aptekarze.

W opinii środowiska aptekarskiego, uruchomienie walidacji na zasadach proponowanych przez Fundusz skomplikuje sposób wystawiania i realizacji recept dla pacjentów posiadających uprawnienia dodatkowe. Wskazują na zasadność dokonania wykładni legislacyjnej aktu prawnego przez ministra zdrowia.

Na ten problem zwróciła również uwagę Naczelna Rada Aptekarska, wskazując, że interpretacja NFZ uniemożliwia wystawianie na jednej recepcie leku refundowanego z tytułu uprawnień dodatkowych dla pacjenta ubezpieczonego na zasadach ogólnych.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH