Aptekarze: poznany rozporządzenie, będą decyzje

PRAWO

Autor: LJ/rynekaptek.pl   15-12-2011, 15:16

Środowisko farmaceutów czeka na rozporządzenie w sprawie recept. Od jego treści uzależnia podjęcie akcji przeciwko podpisywaniu umów z NFZ.

Aptekarze uzależniają podjęcie akcji nawołujących do bojkotu podpisywania umów aptek z Funduszem lub stosowania innych form nacisku od zapoznania się z treścią rozporządzenia w sprawie recept lekarskich.Podpisanie i ogłoszenie dokumentu przez ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza ma nastąpić w piątek (16 grudnia).Według zapowiedzi ministra Arłukowicza, wygłoszonych podczas Nadzwyczajnego Posiedzenia Naczelnej Rady Aptekrskiej (13 grudnia), rozporządzenie będzie zawierać rozszerzoną listę uprawnień farmaceuty przy poprawianiu recept.- Wpierw musimy zobaczyć, jakie w tym zakresie  możliwości daje farmaceutom rozporządzenie. Chodzi o taki zakres uprawnień, które pozwolą zmniejszyć rygor nałożony na farmaceutów przez przepisy ustawy refundacyjnej - informuje Piotr Brukiewicz, prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej.


Apteki mogłby zacząć podpisywać umowy od 16 grudnia. Według ustaleń niektórych izb aptekarskich z oddzialami Funduszu, nie należy obawiać się, że umowa wchodzi w życie po 14 dniach - podpisana, złożona nawet 31 grudnia br. obowiązuje od 1 stycznia 2012 roku.Naczelna Rada Aptekarska nadal uznaje, iż umowy pomiędzy NFZ a podmiotami prowadzącymi apteki na wydawanie refundowanego leku są złym i niepotrzebnym rozwiązaniem. Farmaceuci mają nadzieję na zmiany w tym zakresie i na uchylenie części przepisów rozporządzenia na realizację recept najpóźniej do końca I kwartału 2012 roku.

NRA apeluje do Ministra Zdrowia i Prezesa NFZ o bezzwłoczne zagwarantowanie, że umowy na realizację recept będą zawierane według wzoru
określonego w rozporządzeniu w sprawie ogólnych warunków umów na realizację recept oraz ramowego wzoru umowy na realizację recept bez dokonywania jakichkolwiek zmian lub uzupełnień przez Prezesa NFZ lub dyrektorów oddziałów wojewódzkich NFZ.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH