Aptekarze pytają: apteka szpitalna poza ustawą refundacyjną?

PRAWO

Autor: OIA Katowice/rynekaptek.pl   18-04-2012, 16:36

Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej wystosował pismo do Ministra Zdrowia, dotyczące zastosowania przepisów ustawy refundacyjnej do aptek szpitalnych.

Prezes NRA, Grzegorz Kucharewicz, zwraca uwagę na wnioski zawarte w piśmie Dyrektora Departamentu Prawnego Ministerstwa Zdrowia z 2 marca br.:

-  "(...) art. 2 pkt 2 ustawy refundacyjnej (...) wyklucza aptekę szpitalną spod uregulowań i procedur przewidzianych w ustawie refundacyjnej",

-  "ustawa ta nie ma zastosowania do aptek szpitalnych".

W ocenie Naczelnej Izby Aptekarskiej powyższe twierdzenia zwiększają wątpliwości w zakresie stosowania norm prawnych ustawy refundacyjnej, które odnoszą się do świadczeniodawców, posiadających w strukturze organizacyjnej apteki szpitalne. "Zgodnie z art. 87 ust. 1 pkt 2 ustawy - Prawo farmaceutyczne, apteki szpitalne zaopatrują szpitale lub inne przedsiębiorstwa podmiotów leczniczych wykonujących stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne" - przypomina samorząd.

Apteki szpitalne tworzy się w szpitalach lub innych przedsiębiorstwach podmiotów leczniczych wykonujących stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne. W konsekwencji apteki szpitalne to elementy struktury organizacyjnej podmiotu leczniczego (świadczeniodawcy), konkretnie jednostki lub komórki organizacyjne przedsiębiorstw podmiotu leczniczego (świadczeniodawcy).

"W tym kontekście nie można zgodzić się z wnioskiem, że przepisy ustawy refundacyjnej, nie mają zastosowane do aptek szpitalnych" - uważa prezes NRA, dodając, że stanowisko Dyrektora Departamentu Prawnego Ministerstwa Zdrowia wymaga pilnego doprecyzowania.

Więcej: http://katowice.oia.pl/
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH