Aptekarze szpitalni pytają: jak mamy wydawać leki

PRAWO

Autor: NIA/rynekaptek.pl   14-03-2012, 14:04

Naczelna Izba Aptekarska oczekuje od resortu zdrowia wyjaśnienia wątpliwości dotyczących prawidłowego tworzenia „list lekowo-cenowych u świadczeniodawców", które jest wynikiem wejścia w życie art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków.

Przepis art. 9 ust. 2 zobowiązuje świadczeniodawców do nabywania leków po cenie nie wyższej niż urzędowa cena zbytu leku stanowiącego podstawę limitu, uwzględniając liczbę DDD leku, powiększoną o marżę nie wyższą niż urzędowa marża hurtowa, a w przypadku nabywania od  podmiotu innego niż przedsiębiorca prowadzący obrót hurtowy - po cenie nie wyższej niż urzędowa cena zbytu.

Izba apeluje o przygotowanie w trybie pilnym wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych z maksymalnymi cenami zakupu netto/brutto dla świadczeniodawców.

W uzasadnieniu NIA pisze, iż:
1. DDD są na stronach WHO na bieżąco aktualizowane i zmieniane zgodnie z postępem wiedzy medycznej. W konsekwencji nie wiadomo jak często mają być aktualizowane ceny?

2. Dla niektórych substancji czynnych, dróg podania WHO nie podaje DDD, co z nimi?

3. Czy podczas wyliczania DDD zakupu świadczeniodawca ma się kierować tylko listą grup limitowych, która zawiera błędy (np. wg. listy MZ z dnia 08.03.2012 r. DDD dla morphinum w roztworze do wstrzykiwań wynosi 100 mg, a WHO dla tej samej samej substancji czynnej i drogi podania [paranteralnej] podaje 30 mg; wg MZ DDD dla perphenazinum w tabletkach powlekanych [lek doustny] wynosi 100 mg, a wg WHO 30 mg), czy brać pod uwagę cenę podaną w tabeli będącej załącznikiem do obwieszczenia MZ z dnia 27.02.2012 - wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych?

4. Niemożność dostosowania przez dostawców wielu pozycji asortymentowych dla szpitali z uwzględnieniem DDD (nierealnie niskie ceny niepokrywające nawet kosztów produkcji), a z drugiej strony obowiązek nabywania przez świadczeniodawcę leku z uwzględnieniem DDD i zabezpieczenia świadczeniobiorców przyjętych do szpitala w leki i wyroby medyczne konieczne do wykonania świadczenia.

5. Zachwianie systemu zakupów zgodnie z ustawą Prawo Zamówień Publicznych, np. niektóre szpitale mają jeszcze przed wejściem w życie ustawy podpisane umowy 2-3 letnie, w których nie uwzględniono możliwości zmiany cen co 2 miesiące, a wypowiadanie umów grozi karami.

Więcej: http://nia.org.pl
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH