Aptekarze: transport szczepionki przez pacjenta jest bezpieczny

PRAWO

Autor: LJX/rynekaptek.pl   28-11-2011, 09:35

Aptekarze: transport szczepionki przez pacjenta jest bezpieczny

Farmaceuci nie dają za wygraną. W odpowiedzi na odmowę przez lekarzy wykonywania szczepień przy zastosowaniu szczepionek wydanych z aptek ogólnodostępnych, informują o zasadach termolabilności szczepionek powszechnie stosowanych w programach immunizacyjnych.„W naszym odczuciu rozmowa w tym zakresie powinna być oparta jedynie na twardych faktach. W innym wypadku prowadzić będzie do eskalacji konfliktu (...) oraz do dezinformacji i paniki wśród pacjentów“ - informuje Marcin Bujewski, kierownik apteki Apteka Magisterska we Wrocławiu, który jednocześnie przygotował zestawienie dotyczące stabilności temperaturowej produktów z Zimnego Łańcucha Dystrybucyjnego.To kolejna inicjatywa farmaceutów z tym zakresie. Wcześniej o problemie mówił farmaceuta Michał Byliniak, który był autorem pisma w tej sprawie do b. marszałka Sejmu, Grzegorza Schetyny.

„Medycyna weszła w erę EBM, dlatego właśnie realne i oparte na konkretnych liczbach analizy powinny być przyczynkiem do wprowadzania zmian, a nie intuicje i luźne spostrzeżenia jakiejkolwiek grupy zawodowej“ - pisał aptekarz.Sprawa zaczęła się od powołania Komitetu Obrony Szczepionek przez Federację Porozumienie Zielonogórskie i propozycje zmian w Prawie Farmaceutycznym dotyczących szczepień. Chodzi także o umożliwienie szczepienia pacjentów produktami, które zakupi i przechowa przychodnia.FPZ wysłała do kancelarii marszałka Sejmu pismo, w którym lekarze przekazali informacje dotyczące wadliwości szczepionek nabywanych przez pacjentów w aptekach. Chodziło o procedury przechowywania i transportu szczepionek. Ich zdaniem, zalecane szczepionki pacjenci muszą sami kupić w aptece i przynieść do lekarza w termotorbie lub przenośnej lodówce, a w domu przechowywać je w lodówce. Użycie źle przechowywanej szczepionki grozi poważnymi powikłaniami.W sukurs aptekarzom przyszli wytwórcy szczepionek. W odpowiedzi na zapytania izb aptekarskich informują o zasadach ich termostabilości.


„Szczepionki vaxigrip należy przechowywać w temperaturze od 2 do 8 stop. C i nie wolno ich zamrażać. W takiej temperaturze szczepionki są bezpieczne i immunogenne do upływu daty ważności. Niemniej na podstawie badań termostabilności wykonanych w temperaturze pokojowej (do 25 stop. C) można stwierdzić, że podczas przechowywnia w takiej temperaturze ich skuteczność i bezpieczeństwo są zachowane przez kilka godzin. W odniesieniu do ww szczepionki, można ją stosować, gdy pozostawała w temperaturze nie przekraczającej 25 stop. C przez czas nie dłuższy niż 12 godzin“ - informuje Sanofi Pasteur.


CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH