Apteki internetowe bardziej wiarygodne dzięki nowym przepisom

PRAWO

Autor: LJX/ rynekaptek.pl   29-04-2015, 09:39

Apteki internetowe bardziej wiarygodne dzięki nowym przepisom Sprzedaż wysyłkowa leków

3 maja 2015 wchodzi w życie nowe rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych. Nowe regulacje mają ograniczyć handel sfałszowanymi produktami leczniczymi i podnieść zaufanie do aptek internetowych - ocenia portal eapteki.info.

Głównym celem nowego rozporządzenia jest dostosowanie polskiego prawa do ustawodawstwa UE, szczególnie w zakresie zapobiegania wprowadzeniu sfałszowanych produktów leczniczych do legalnego łańcucha dystrybucji.  Z tego tytułu nakłada ono na e-apteki szereg nowych obowiązków informacyjnych, które w oczach konsumentów mają podnieść ich wiarygodność.

Legalnie działająca e-apteka od 3 maja 2015 musi prezentować na stronie www ujednolicony (dla całej UE) logotyp, dane właściwego Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego oraz odnośnik do centralnego rejestru aptek. W praktyce zwiększy to zaufanie do legalnych e-aptek i powinno zachęcić większą liczbę klientów do kupowania w Internecie.

Oprócz wprowadzonych nowych obowiązków informacyjnych dla aptek internetowych, rozporządzenie MZ znosi obowiązek przygotowania procedur sprzedaży wysyłkowej. W praktyce oznacza to ograniczenie biurokracji – apteka nie musi przygotowywać procedur, a kierownik nie musi ich zatwierdzać. Zmiany dotyczą jeszcze jednej ważnej kwestii – według nowego rozporządzenia zakup leków OTC w aptece internetowej nie podlega ustawie o prawach konsumenta, a więc pacjentowi nie przysługuje prawo do ich zwrotu bez podania przyczyny.

Zwrotu produktu leczniczego do apteki można dokonać wyłącznie w sytuacji wady jakościowej produktu, niewłaściwego wydania z apteki lub jego sfałszowania. Dla e-aptek wynikają z tego realne korzyści, ponieważ nowe wytyczne nie tylko zwalniają je z przyjmowania zwrotów leków OTC, ale też znoszą, zapisany w poprzednim rozporządzeniu, obowiązek utylizacji produktów leczniczych, które wróciły do apteki. Warto zaznaczyć, że te przepisy stosuje się także w sytuacji, gdy klient nabędzie produkt leczniczy w aptece stacjonarnej.

- Czas pokaże, czy wspólny logotyp stanie się znakiem rozpoznawczym legalnej apteki internetowej. Na pewno pacjent będzie mógł na własną rękę łatwiej zweryfikować, czy dany podmiot rzeczywiście istnieje i czy prowadzi działalność zgodnie z prawem - komentuje Grzegorz Głowiak z portalu eapteki.info.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH