Apteki komunalne: pomysł znajdzie naśladowców?

PRAWO

Autor: Robert Gontarek/rynekaptek.pl   01-06-2011, 06:34

Apteki komunalne: pomysł znajdzie naśladowców?

Lekarz wypisuje receptę, a z nią pacjent udaje się do apteki. Farmaceuta wycenia leki i odsyła pacjenta do pracownika socjalnego. Ten wystawia zlecenie pokrycia kosztów realizacji recepty, z którym pacjent wraca do apteki i tam otrzymuje przepisane medykamenty - za darmo. Raz w miesiącu apteka wystawia zbiorczą fakturę, którą realizuje dzielnicowa filia MOPS.

Tak w skrócie funkcjonuje projekt "apteka komunalna”, realizowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi. Pomysł na darmowe leki dla najuboższych zapożyczono z Bydgoszczy, gdzie w pewnym momencie wystąpiły problemy z jego realizacją.

– Wystartowaliśmy bardzo wcześnie, przez jakiś czas pozostając jedyną apteką komunalną w Łodzi. Od tamtej pory rokrocznie uczestniczymy w przetargach. Praca w aptece komunalnej nie należy do najłatwiejszych. Mamy tu do czynienia ze specyficzną grupą klientów, nieraz trzeba dużo dokładniej tłumaczyć kwestie dotyczące stosowania produktów – przekonuje Elżbieta Wiktorska, kierowniczka apteki Calendula.

W Łodzi działa pięć aptek komunalnych, po jednej w każdej dzielnicy. Umowa z MOPS-em obowiązuje przez rok, potem rozpisywane są nowe przetargi. W tym roku trzy placówki przystąpiły do projektu z opóźnieniem, związanym z procedurami przetargowymi. – Ogólnie jednak projekt uważamy za udany. Tylko w kwietniu zrealizowaliśmy 238 takich recept. Na pewno rozwiązanie to sprawdza się dużo lepiej niż bezpośredni zasiłek, który nie zawsze mógłby być spożytkowany zgodnie z przeznaczeniem – sądzi kierowniczka Calenduli.

Mała lista refundacyjna
Nawet jeśli niektórzy pacjenci początkowo narzekali na zbyt „urzędową” formę pomocy, z czasem przywykli do koniecznych formalności. – Obecnie doskonale wiedzą, jakie leki znajdują się na liście, którą zresztą dla nich drukujemy, żeby mogli z nią chodzić do lekarza. Mogą też wybrać z niej zamiennik, jeśli w danej chwili nie posiadamy przepisanego leku. – podkreśla kierowniczka wspomnianej apteki.

Listę leków dla łódzkich aptek komunalnych opracował w 2007 roku Wojciech Matusewicz, obecny prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych. Od tamtej pory ulega ona okresowej aktualizacji.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH