Apteki leków darmowych też skorzystają na zmianie prawa?

PRAWO

Autor: Dziennik Polski, LJ/ rynekaptek.pl   17-11-2016, 11:05

Apteki leków darmowych też skorzystają na zmianie prawa? Prawo farmaceutyczne nakazuje właścicielom zamykanej apteki utylizować niesprzedane leki

Obowiązujące od 2002 roku prawo farmaceutyczne nakazuje właścicielom zamykanej apteki utylizować niesprzedane leki. Te mogłyby być przekazane np. aptekom leków darmowych. Toczą się prace nad opcją zbycia leków w niektórych sytuacjach.

Apteka, kończąc działalność, musi zniszczyć lekarstwa pozostałe w magazynach. Bogdana Pilichowska, która od 35 lat, dzięki funduszom uzyskanym od darczyńców, prowadzi w Krakowie Aptekę Darów i pomaga przewlekle chorym, określa tę sytuację jako ogromne marnotrawstwo. Podkreśla, że osób, których nie stać na leki ciągle przybywa i powinny być one wykorzystywane, a nie niszczone - informuje Dziennik Polski.

Obowiązujące od 2002 r. prawo farmaceutyczne nakazuje właścicielom zamykanej apteki utylizować niesprzedane leki. Ustawodawca chciał w ten sposób zapobiec nielegalnemu wywozowi preparatów za granicę albo sprzedaży ich na bazarach. Uregulowania nie wspominają jednak o tych, którzy na zakup leków nie mają pieniędzy. Prawo nie przewiduje przekazywania farmaceutyków np. aptekom leków darmowych.

Do Sejmu trafiła petycja w sprawie dokonania zmian w ustawie Prawo farmaceutyczne w zakresie możliwości zbywania leków w sytuacji, kiedy dochodzi do likwidacji apteki.

Według autora petycji, prawo farmaceutyczne powinno umożliwiać oraz regulować zbywanie produktów leczniczych znajdujących się w aptece w dniu wygaśnięcia zezwolenia na jej prowadzenie na rzecz podmiotu prowadzącego aptekę lub hurtownię farmaceutyczną, po uprzednim uzyskaniu na to zbycie zgody wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego.

Ku temu rozwiązaniu skłania się resort zdrowia. Milena Kruszewska, rzeczniczka prasowa MZ, przyznaje, że należy wprowadzić możliwość odsprzedaży leków w przypadku śmierci właściciela apteki i odziedziczenia jej przez osoby nieposiadające zezwolenia na prowadzenie apteki.

Jednocześnie rzeczniczka MZ podkreśla, że inaczej jest w przypadku rezygnacji przedsiębiorcy z prowadzenia działalności objętej zezwoleniem. Wówczas jest to decyzja prowadzącego aptekę, który powinien przed zakończeniem biznesu rozważyć wszystkie kwestie i skupić się m.in. na tym, co zrobić z posiadanym towarem.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH