Apteki nie chcą odpowiadać za cudze błędy

PRAWO

Autor: LJ/rynekaptek.pl   05-07-2011, 13:23

Apteki nie chcą odpowiadać za cudze błędy

Przepisy ustawy o refundacji leków obligują apteki do zawarcia umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, której konsekwencją będzie m.in. weryfikacja prawidłowości wydania leku refundowanego.

Zawarcie umowy z płatnikiem otwiera aptece możliwość otrzymania refundacji ze sprzedaży leków refundowanych. Apteki mogą zdecydować się na niepodpisywanie umowy z NFZ i wtedy będą mogły sprzedawać leki z wykazu produktów refundowanych, po dowolnych cenach, jednak ze 100-procentową odpłatnością pacjenta.

Konsekwencją podpisania umowy z płatnikiem będzie weryfikacja prawidłowości wydania leku refundowanego. Za realizację recepty wypisanej na złym druku aptekarzowi będzie grozić kara finansowa.

Jak podkreślają przedstawiciele środowiska aptekarskiego, w ustawie o refundacji leków nie został uregulowany problem odpowiedzialności osób uprawnionych do wystawiania recept na leki refundowane za recepty wystawiane niezgodnie z obowiązującymi przepisami.

- Po raz kolejny aptekarze obarczani są odpowiedzialnością za nie swoje błędy. Naczelna Izba Aptekarska nie wyraża na to zgody - mówi
Grzegorz Kucharewicz, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

W swoich uwagach do rozporządzenia
Ministra Zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów na realizację recept, prezes Kucharewicz ocenia, że umowa, jako warunek wydawania przez apteki refundowanych leków, jest rozwiązaniem zbędnym, nieefektywnym, wysoce biurokratycznym, które generować będzie dodatkowe koszty po stronie NFZ i aptek, a w konsekwencji prowadzić może do pogorszenia dostępu pacjentów do przysługujących im świadczeń.

Zdaniem szefa samorządu aptekarskiego,
należyte wykonanie umowy na realizację recept, a więc m. in. rygorystyczne sprawdzanie spełniania przez recepty wymogów formalnych, w tym sprawdzanie prawidłowości użytych druków recept, pieczęci nagłówkowych i lekarskich, oznacza ograniczenie pacjentowi dostępu do refundowanych leków.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH