Apteki trzeba przekazać samorządom

PRAWO

Autor: portalsamorzadowy.pl/rynekaptek.pl   19-01-2012, 16:05

- Zadania publiczne, dotyczące zapewnienia dostępności do aptek w porze nocnej, w niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy powinny być przekazane do wykonywania przez samorząd aptekarski - uważa Związek Powiatów Polskich.

Zgodnie z Prawem farmaceutycznym, rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych powinien być dostosowany do potrzeb ludności i zapewniać dostępność świadczeń również w porze nocnej, w niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy.

Jak informuje ZPP, rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych na danym terenie określa, w drodze uchwały, rada powiatu, po zasięgnięciu opinii wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) gmin z terenu powiatu i samorządu aptekarskiego. Mimo iż ustawa nie przewiduje tego wprost, wydanie uchwały wymaga również konsultacji ze środowiskiem aptekarskim.

Jednocześnie ustawodawca nie przewiduje żadnej sankcji wobec adresatów uchwały rady za nieprzestrzeganie jej postanowień, pomimo, iż mamy do czynienia z aktem prawa miejscowego powszechnie obowiązującego na obszarze powiatu. W wielu powiatach, pomimo przyjęcia odpowiedniej uchwały, pacjenci faktycznie nie mają zapewnionego dostępu do leków w godzinach nocnych i w święta - twierdzi ZPP.

Czytaj więcej: www.portalsamorzadowy.pl

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH