Atawizm rozwojowy w badaniach klinicznych - minął i już nie wróci

PRAWO

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   29-06-2011, 06:35

Atawizm rozwojowy w badaniach klinicznych - minął i już nie wróci

Wartość badań klinicznych przeprowadzanych w Polsce szacowana jest na miliard złotych. Mogłoby ich być więcej, gdyby nie bariery administracyjne. Pozytywną stroną jest to, że prowadzone są w coraz bardziej transparenty sposób.

Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu zauważa problemy, z którymi stykał się przez lata: - Nie wyobrażam sobie rozwoju medycyny bez rozwoju badań, ale jednocześnie przez lata doświadczaliśmy w tym zakresie atawizmu rozwojowego, który teraz wstydliwie pomijamy.

Układ idealny
Profesor Zembala opisuje trwający przez lata model prowadzenia badań w polskich ośrodkach: – „Mizeria finansowa” szpitali sprawiała, że każde badanie kliniczne było „zbawienne” i szybko przechwytywane przez badaczy. Sponsor badania płacił za każdego pacjenta. To z badaczem podpisywana była umowa, często dyrektor szpitala nawet nie wiedział, co było badane. Zdarzało się, że 95 proc. środków dostawał główny badacz.

Inne czynności, jak wypełnianie dokumentacji badania, było wykonywane w godzinach pracy, za którą płacił szpital. Inny „grzech”: rzadko kiedy w steering committee byli Polacy. Zdaniem prof. Zembali, to był atawizm rozwojowy, którego dzisiaj doświadcza Ukraina.

Przestrzega także przed przywoływaniem przykładu Węgier: - Choć tak często przywołujemy Węgry, nikt raczej nie chciałby być w ich sytuacji. To kompletnie rozregulowany rynek, w którym pacjent nie jest na pierwszym miejscu.

Co zatem? - Nasz szpital już w 2003 roku zaproponował proste rozwiązania: każdy program badawczy ma mieć określony cel badawczy i konstrukcję medyczno-kosztową, która jest poddawana analizie nie tylko przez badacza, ale również dyrekcję szpitala.

- Przede wszystkim pada pytanie o wartość medyczną projektu. Jeśli jej nie ma, ambitny ośrodek nie zaangażuje się w przedsięwzięcie. Jeśli wartość medyczna projektu jest duża, a prowadzenie badania uzasadnione, stawiamy kolejne pytanie: ile ono kosztuje i jak rozkładają się koszty poszczególnych składowych – opisuje prof. Zembala.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH