B. zastępca dyrektora oddziału NFZ oskarżony o łapówkarstwo

PRAWO

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   25-03-2015, 12:07

O trzykrotne przyjęcie łapówek i przekroczenie uprawnień oskarżyła Prokuratura Okręgowa w Białymstoku byłego zastępcę dyrektora ds. medycznych miejscowego oddziału NFZ. Na ławie oskarżonych zasiądą też trzy inne osoby, którym zarzucono wręczanie łapówek.

Rzecznik białostockiego oddziału NFZ Adam Dębski powiedział w środę, 25 marca, PAP, że oskarżony urzędnik już w Funduszu nie pracuje. NFZ nie ujawnia, kiedy i na jakich warunkach rozwiązana została z nim umowa o pracę.

Zarzuty przyjęcia korzyści majątkowej, postawione b. wicedyrektorowi oddziału NFZ w Białymstoku we wrześniu ubiegłego roku, dotyczą okresu, gdy pracował on na tym stanowisku.

Jak poinformowała w środowym komunikacie Prokuratura Okręgowa w Białymstoku, chodziło o przekazanie informacji o planowanej przez NFZ kontroli doraźnej w jednej z niepublicznych przychodni w Zambrowie, przyspieszenie terminu leczenia sanatoryjnego dwóch osób latem 2013 roku (chodziło o sanatorium w Kołobrzegu).

Zarzuty dotyczą też przyjęcia łapówek w zamian za informacje o tym, w jakich rodzajach świadczeń podlaski oddział NFZ planuje konkursy, a także w zamian za porady, jak postępować, by Fundusz nie wypowiedział umowy po stwierdzonych nieprawidłowościach w działalności niepublicznej placówki w Białymstoku.

Według śledczych, Grzegorz Ł. przyjął w grudniu 2013 roku i w marcu 2014 roku łapówki w postaci złotej monety kolekcjonerskiej (jej wartość oszacowano na nie mniej niż 4,3 tys. zł), dwóch butelek markowego alkoholu oraz albumu.

Oskarżono go również o przekroczenia uprawnień m.in. w zakresie nadzoru nad czynnościami podejmowanymi przez podległych mu pracowników przeprowadzających kontrole.

Trzy inne osoby zostały oskarżone o wręczenie łapówek. Wobec wszystkich oskarżonych zastosowano w śledztwie poręczenia majątkowe. Sprawa trafi na wokandę Sądu Rejonowego w Białymstoku.

Jak to określiła prokuratura, "generalnie" oskarżeni nie przyznali się do popełnienia zarzuconych im czynów. Złożyli wyjaśnienia, które - jak podano w komunikacie - "sprzeczne są z zebranym materiałem dowodowym, w szczególności z treścią nagrań zarejestrowanych podczas kontroli operacyjnej przeprowadzonej przez funkcjonariuszy CBA". To wraz z Biurem śledztwo w tej sprawie było prowadzone.

Po zatrzymaniu urzędnika we wrześniu ubiegłego roku, NFZ oficjalnie poinformował o zawieszeniu w pełnieniu obowiązków zastępcy dyrektora ds. medycznych oddziału Funduszu w Białymstoku. W środę rzecznik tego oddziału Funduszu poinformował PAP, że oskarżony urzędnik nie pracuje już w funduszu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH