Badania eksperymentalne jako usługi z podatkiem VAT

PRAWO

Autor: rp.pl/rynekaptek.pl   04-10-2016, 08:06

Badania eksperymentalne jako usługi z podatkiem VAT Eksperymentem medycznym jest również badanie kliniczne produktów leczniczych, przeprowadzane w celu odkrycia lub potwierdzenia skutków ich działania.

Problematyczne jest określenie, czy eksperymentalne leczenie służy profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Gdy usługom nie przyświeca cel terapeutyczny, nie można skorzystać ze zwolnienia z VAT – wskazuje Rzeczpospolita.

Trudności dotyczące opodatkowania leczenia eksperymentalnego związane są przede wszystkim z rozróżnieniem eksperymentów medycznych, ponieważ mogą one być przeprowadzane na ludziach jako lecznicze lub badawcze.

Eksperymentem medycznym jest również badanie kliniczne produktów leczniczych, przeprowadzane w celu odkrycia lub potwierdzenia skutków ich działania– czytamy na stronie „Rz“.

W trakcie trwania eksperymentu stosuje się wobec pacjentów takie same procedury diagnostyczne, jak przy standardowym leczeniu.

W obecnym stanie prawnym zwolnieniu z opodatkowania podlegają usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Zwolnienie z VAT usług medycznych ma zatem charakter podmiotowo-przedmiotowy.

Rzeczpospolita przypomina, że początkowo (do połowy 2012 r.) organy podatkowe w wydawanych interpretacjach stały na stanowisku, że zwolnienie z VAT przysługuje, jeśli eksperymentalne leczenie przybiera postać eksperymentu leczniczego. Uznawały, że jego głównym celem jest korzyść dla osoby leczonej.

Z kolei, w przypadku eksperymentu badawczego organy uznawały, że jego zasadniczym celem jest rozszerzenie wiedzy medycznej, np. na temat konkretnego leku, którego działanie nie jest do końca znane: Nie można przy tym wykluczyć, że eksperyment badawczy będzie miał pozytywne skutki dla zdrowia pacjenta, jednak jego zasadniczym celem nie jest profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawa zdrowia. Z tego względu nie korzysta on ze zwolnienia z opodatkowania VAT.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH