BAS: decyduje minister, a nie potrzeba seniora

PRAWO

Autor: fb/ rynekaptek.pl   17-03-2016, 09:07

BAS: decyduje minister, a nie potrzeba seniora BAS dość krytycznie o projekcie rządowym bezpłatnych leków dla seniorów

Dawanie uprawnień szczególnych wybranej grupie społeczeństwa wymaga szerokiego uzasadnienia, którego brak w tym projekcie. Projekt nie zawiera także uzasadnienia dlaczego wybrano taką metodę wsparcia osób po 75 roku życia - pisze w swojej analizie BAS.

"Sprawia ona, że to minister będzie decydował, w jakim zakresie osoby uprawnione będą mogły korzystać z bezpłatnych leków, nie będzie powiązana z potrzebami - wynikającymi zarówno ze stanu zdrowia, jak i sytuacji finansowej - konkretnych uprawnionych osób" - kontynuuje Biuro Analiz Sejmowych, które przygotowało ocenę projektu programu 75+.

Fragmenty analizy przedstawił na swoich profilu fb b. minister zdrowia, Bartosz Arłukowicz.

BAS wskazuje też na zawężenie listy lekarzy uprawnionych do wystawiania recept.

"Zawężona została grupa lekarzy, którzy mogliby wystawiać recepty uprawniające do zaopatrzenia w bezpłatne leki. W uzasadnieniu nie wskazano argumentów za takim ograniczeniem. Wydaje się, że ogranicza ono możliwość realizacji celów wskazanych przez projektodawcę, gdyż prowadzi do zmniejszenia dostępu do bezpłatnych leków dla osób w podeszłym wieku".

Zdaniem BAS, rozwiązanie może nie przynieść zamierzonych efektów.

W środę, 16 marca, połączone komisje sejmowe: zdrowia i polityki senioralnej, procedowały projekt darmowych leków dla seniorów. W trakcie dyskusji, wiceminister zdrowia, Krzysztof Łanda, wyjaśniał, skąd bierze się ograniczenie przepisywania recept do wybranej grupy lekarzy.

- W Polsce nie ma systemu informatycznego, który zapewniałby dobrą kontrolę nad preskrypcją lekarską i refundacją leków. Obecnie jedynym mechanizmem kontroli jest przepisywanie leków 75+ przez lekarzy POZ oraz uprawnione pielęgniarki - tłumaczył Łanda.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH