BAS: proponowane kryteria mogą naruszać prawo UE

PRAWO

Autor: BAS/ rynekaptek.pl   13-12-2016, 11:28

BAS: proponowane kryteria mogą naruszać prawo UE

Biuro Analiz Sejmowych przedstawiło swoją opinię dotyczącą zgodności poselskiego projektu nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne z prawem Unii Europejskiej. BAS krytycznie odnosi się do projektowanych kryteriów demograficzno-geograficznych.

Zgodnie z kryteriami, nowe apteki nie będą mogły być otwierane bliżej niż 500 lub 1000 m od już istniejących. O tym, która ze wskazanych odległości znajdzie zastosowanie decydować ma liczba mieszkańców w gminie.

"Przewidywane w projekcie ustawy ograniczenia w zakresie możliwości uzyskania zezwolenia na prowadzenie apteki dotyczą swobody przedsiębiorczości a rozumieniu art. 49 TfUE" - przypomina BAS i wskazuje, że proponowane rozwiązanie może zostać uznane za potencjalnie naruszające przewidzianą w art. 49 TfUE swobodę działalności gospodarczej.

BAS powołało się przy tym na orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości. Wskazało, że wynika z niego, że prawo UE stoi na przeszkodzie takim przepisom krajowym, zgodnie z którymi w jakimkolwiek rejonie o szczególnych cechach demograficznych niemożliwe staje się otwarcie wystarczającej liczby aptek. Prowadzić to może do niezapewnienia w tych rejonach odpowiedniego dostępu do opieki farmaceutycznej. Za sprzeczny z prawem UE uznany został zatem brak możliwości uwzględnienia ewentualnych szczególnych uwarunkowań geograficznych.

"Projektowany przepis może być uznany za sprzeczny z art. 49 TfUE" - ocenia BAS.

Zdaniem BAS, analizy wymagają też przepisy ograniczające prawo do uzyskania zezwolenia w zależności od posiadania prawa wykonywania zawodu farmaceuty.

"W proponowanych przepisach nie wprowadza się dyskryminacji bezpośredniej (jawnej), ponieważ nie różnicuje się w nich w sposób wyraźny sytuacji prawnej podmiotów objętych jego regulacją w zależności od ich przynależności państwowej. Przepisy bowiem gwarantują obywatelom państw członkowskich UE możliwość uzyskania wykonywania prawa zawodu farmaceuty w Polsce" - zauważa BAS.

Jednak - w opinii Biura - nie wyczerpuje to analizy zgodności projektu z art. 49 TfUE. "Należy bowiem rozważyć, czy proponowane przepisy nie wprowadzają dyskryminacji pośredniej (ukrytej) lub innych ograniczeń swobody przedsiębiorczości o charakterze niedyskryminacyjnym".

"W odniesieniu do projektowanej regulacji brak jest przesłanek do stwierdzenia ukrytej dyskryminacji" - ocenia BAS.

W swojej opinii BAS podkreśliło również obowiązek notyfikacji nowych przepisów Komisji Europejskiej. Komisja będzie miała 3 miesiące na ocenę, czy przepisy nowelizacji nie naruszają prawa unijnego. Nie wyklucza to jednak możliwości uchwalenia projektowanych regulacji przed tym terminem.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH