BAS: przepisy o AdA są zgodne z Konstytucją

PRAWO

Autor: Sejm/rynekaptek.pl   08-02-2017, 13:31

BAS: przepisy o AdA są zgodne z Konstytucją Biuro Analiz Sejmowych przygotowało opinię o projekcie ustawy o Prawie farmaceutycznym

BAS ocenia, że przepisy projektu zawierające regulacje antykoncentracyjne, pozwalające na wydawanie zezwolenia na prowadzenie apteki wyłącznie farmaceucie, są zgodne z Konstytucją oraz z Traktatem UE o swobodzie przedsiębiorczości i swobodzie świadczenia usług.

Biuro Analiz Sejmowych opublikowało opinię o projekcie ustawy o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne (druk sejmowy nr 1126). Wskazuje, że projekt może podlegać dalszym pracom legislacyjnym.

„Ogólnie rzecz biorąc, sektorowe przepisy antykoncentracyjne mają zawsze na celu zmniejszenie stopnia koncentracji władzy rynkowej w danym sektorze gospodarki, a więc są ukierunkowane na doprowadzenie do obniżenia poziomu skoncentrowania danego sektora mierzonego w szczególności poprzez udział w rynku i siłę rynkową poszczególnych podmiotów działających w danym sektorze” - napisano w opinii.

Jak uzasadnia Biuro, zawarte w projekcie przepisy antykoncentracyjne mają w swoim założeniu przeciwdziałać niepożądanym zjawiskom, zapewniając większą konkurencję i lepszą ochronę interesów konsumentów.

BAS zwraca uwagę, że w projekcie istnieje pilna potrzeba bardziej wyraźnego i jednoznacznego potwierdzenia, że zawarte w nim nowe przepisy Prawa farmaceutycznego dotyczące zezwoleń na prowadzenie aptek – w tym zwłaszcza przepisy antykoncentracyjne oraz zapobiegające nadmiernemu nasyceniu aptekami w poszczególnych gminach, będą stosowane jedynie do nowych zezwoleń udzielanych już po wejściu w życie Projektu, natomiast nie będą stosowane do zezwoleń wydanych przed dniem wejścia nowelizacji.

Jak wskazuje Biuro, projekt rozbudowuje też znacznie przepisy antykoncentracyjne odnoszące się do rynku aptek ogólnodostępnych.

W obecnym stanie prawnym ustawa Prawo farmaceutyczne zawiera już pewne przepisy ograniczające koncentrację na rynku aptek ogólnodostępnych, ale z bardzo konkretnych powodów w projekcie proponuje się wprowadzenie dodatkowej regulacji antykoncentracyjnej na rynku aptek ogólnodostępnych:

- Dodatkowa regulacja polega na zakazie wydania zezwolenia na prowadzenie apteki podmiotowi, który sam lub poprzez swoich wspólników prowadzi co najmniej 4 apteki lub jest związany korporacyjnie lub kapitałowo z innymi podmiotami prowadzącymi co najmniej 4 apteki – czytamy.

BAS podkreśla, że w zamierzeniu twórców projektu wszystkie te nowe przepisy dotyczące zezwoleń na prowadzenie aptek nie mają podważać ważności dotychczas uzyskanych zezwoleń na prowadzenie aptek, jako że przewiduje się, iż zezwolenia na prowadzenie aptek ogólnodostępnych wydane przed dniem wejścia w życie ustawy zachowują ważność.

Więcej: http://www.sejm.gov.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH