BAS: ustawa 75+ może być niekonstytucyjna?

PRAWO

Autor: Janusz Maciejowski/rynekaptek.pl   31-03-2016, 09:02

BAS: ustawa 75+ może być niekonstytucyjna? Według prawników BAS projekt 75+ wymaga wielu poprawek

Objęcie programem tylko jednej grupy społecznej, brak przyjęcia kryterium ekonomicznego uprawnionych do darmowych leków, ograniczenie grupy lekarzy mogących wystawiać recepty na bezpłatne leki - to podstawowe zarzuty BAS wobec programu 75+.

Biuro Analiz Sejmowych wydało opinię merytoryczną do rządowego programu zmiany ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. Zauważono w nim kilka mankamentów, które wymagają poprawy.

Podstawowym mankamentem projektu ustawy jest skupienie się na jednej grupie społecznej, na dodatek dość arbitralnie wyznaczonej, bez całościowego spojrzenia na problem finansowych barier dostępu do leków, w tym leków refundowanych – czytamy w opinii.

BAS uzasadnia, że „trudna sytuacja w dostępie do leków z powodów finansowych dotyczy znacznie szerszej niż wskazano w projekcie części społeczeństwa, wśród której można wskazać rencistów (a więc osoby niepełnosprawne), osoby utrzymujące się ze świadczeń społecznych innych niż emerytury i renty, ogólnie osoby zagrożone ubóstwem, a także emerytów przed 76 rokiem życia”.

Dlatego uznaje za kontrowersyjne uprawnienie dające bezpłatne leki bez względu na uprawnienia. Ten sposób wsparcia prawnicy uznają za racjonalizację ustawodawcy, a brakuje uwzględnienia indywidualnych potrzeb osób starszych związanych z dostępem do niezbędnych leków.

„W projekcie brak jest uzasadnienia, dlaczego przyjętą granicą jest 76 lat. Problemy zdrowotne i związane z tym zwiększone wydatki na zdrowie, w tym leki, statystycznie wzrastają wśród osób w przedziale wieku 60-70 lat. Głównie argumenty finansowe przemawiają za jak najwyższym progiem określającym osoby w podeszłym wieku” - czytamy.

BAS uważa, że regulacja powinna nie tylko zwracać uwagę na bariery ekonomiczne, co jest pozytywne, ale winna mieć szerszy zakres podmiotowy, który wynika z sytuacji dochodowej poszczególnych grup społeczeństwa. Przemawia za tym m.in. art. 68 ust. 3 Konstytucji RP.

Zgodnie z Konstytucją RP władze publiczne są obowiązane do zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej m.in. osobom w podeszłym wieku. Przepisy konstytucyjne jednak nie wyjaśniają tego pojęcia. Przyjmuje się więc, iż można je utożsamiać z osobami „po osiągnięciu wieku emerytalnego”, o których mowa w art. 67 ust. 1, zwłaszcza zwracając uwagę na kontekst socjalny obu unormowań.

DO POBRANIA


comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH