BCC apeluje do Andrzeja Dudy o podpisanie ustawy o zdrowiu publicznym

PRAWO

Autor: BCC/ rynekaptek.pl   06-10-2015, 13:02

BCC apeluje do Andrzeja Dudy o podpisanie ustawy o zdrowiu publicznym Czy prezydent Andrzej Duda podpisze ustawę o zdrowiu publicznym?

Sejm uchwalił we wrześniu ustawę o zdrowiu publicznym, Senat zatwierdził ją bez poprawek. Trwają prace nad Narodowym Programem Zdrowia na lata 2016-2020, który ma być częścią tej ustawy. Teraz wszystko w rękach Pana Prezydenta - pisze BCC.

Byłoby wielką stratą dla systemu i obywateli, gdyby ustawa nie została podpisana i jej regulacje nie weszły w życie od 1 stycznia 2016 roku. Ustawa ta wyznacza bowiem strategiczne kierunki mające na celu poprawę jakości i długości życia naszych obywateli, szczególnie w obliczu wyzwań, jakie stoją przed szybko starzejącym się społeczeństwem - kontynuują przedstawiciele organizacji.

Dodają: - Wprowadza ona mechanizmy niezbędne do prowadzenia i monitorowania  profilaktyki, edukacji i promocji zdrowia. Zwraca też uwagę na bardzo dużą rolę medycyny pracy. Mimo iż w wyniku uzgodnień międzyresortowych, zrezygnowano z Funduszu Zdrowia Publicznego, zmniejszono jego wartość o połowę, nie wprowadzono obligatoryjnego stanowiska pełnomocnika rządu do spraw zdrowia publicznego, należy się jednak cieszyć, że ustawa wreszcie w ogóle powstała.

BCC przypomina, że uchwalenie tej ustawy to niewątpliwa zasługa i efekt determinacji i konsekwencji wiceminister Beaty Małeckiej-Libery. 

"Należy mieć nadzieję, że Pan Prezydent podpisze tę ustawę i nie odłoży jej na półkę. Po wyborach będzie czas na dalszą dyskusję o jej korygowaniu, a póki co, niech płynące z niej dobrodziejstwa zaczną poprawiać  stan zdrowotny naszych obywateli" - ocenia Anna Janczewska-Radwan, minister ds. systemu ochrony zdrowia w Gospodarczym Gabinecie Cieni BCC.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH