BCC: naruszono zasadę dobrej legislacji

PRAWO

Autor: KL/rynekaptek.pl   28-06-2011, 10:29

Tylko 5 dni dało Ministerstwo Zdrowia na konsultacje społeczne projektu rozporządzenia w sprawie warunków umowy dotyczącej realizacji recept na leki refundowane. Określenie tak krótkiego terminu - zaledwie kilku dni wolnych od pracy - w tak ważnej i kontrowersyjnej społecznie sprawie, znacznie utrudniło merytoryczne przeprowadzenie analizy dokumentu - komentuje Business Center Club.

Projekt skierowano do konsultacji 22 czerwca, a ich zakończenie wyznaczono na 27 tego miesiąca. Jak przypominają eksperci BCC rozporządzenie stanowi wykonanie ustawy z 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych.

"Jest to ważny akt wykonawczy z punktu widzenia funkcjonowania rynku aptecznego i wielu podmiotów z branży farmaceutycznej oraz zapewnienia pacjentom leków refundowanych., kompromituje intencje Ministerstwa Zdrowia. Sposób procedowania nad projektem rozporządzenia  (wyznaczony, realny termin konsultacji, to zaledwie 3 dni) jest naruszeniem zasad dobrej legislacji" - wskazują członkowie Klubu.

BCC w piśmie skierowanym do Ministerstwa Zdrowia zaproponował wydłużenie okresu konsultacji, a także wnioskował o zorganizowanie z udziałem zainteresowanych podmiotów konferencji uzgodnieniowej.

Już w trakcie prac legislacyjnych nad ustawą refundacyjną  BCC wielokrotnie wyrażał negatywną opinię  i sprzeciw  wobec wprowadzenia przepisów dotyczących zawierania umów na refundację leków przez Narodowy Fundusz Zdrowia  z aptekami.

Jak informuje nas Emil Muciński, rzecznik BCC, Klub uznaje je jako zbędną, kolejną biurokratyczną barierę dla przedsiębiorców, a przede wszystkim pacjentów - w ich dostępie do świadczeń zdrowotnych.

- Konsekwentnie prezentujemy stanowisko (i popieramy w tym zakresie działania polskiego samorządu aptekarskiego), że przepisy dotyczące umów na realizację recept zawarte w ustawie o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych powinny być usunięte z polskiego systemu prawnego - tłumaczy.

W ocenie BCC konsultowany projekt rozporządzenia jest sprzeczny z intencjami rządu i oczekiwaniami przedsiębiorców. Służy jedynie  podporządkowaniu podmiotów prowadzących  apteki strukturom Narodowego Funduszu Zdrowia.
 
Projekt rozporządzenia, zdaniem BCC,  działa na niekorzyść przedsiębiorców, ponieważ:
- nie zapewnia  poszanowania zasady równości stron umowy,
- przewiduje wyłącznie odpowiedzialność podmiotu prowadzącego aptekę,
- nie precyzuje żadnej odpowiedzialności i ponoszenia kar umownych ze strony NFZ,
- umacnia dominującą pozycję NFZ i tak przesadnie określoną już ustawą refundacyjną wobec  przedsiębiorców - właścicieli aptek bez względu na formę własności.
 
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE