BCC o stanowisku prokuratora Seremeta: jest słuszne

PRAWO

Autor: BCC/ rynekaptek.pl   17-02-2016, 13:51

BCC o stanowisku prokuratora Seremeta: jest słuszne BCC o stanowisku prokuratora generalnego w sprawie zakazu reklamy aptek

Przyjmujemy stanowisko Prokuratora Generalnego z pełną akceptacją. Uznał i słusznie, że taka regulacja narusza wolność działalności gospodarczej - uważa BCC o opinii PG w sprawie uznania zakazu reklamy aptek za niekonstytucyjny.

W związku z toczącym się postępowaniem przed Trybunałem Konstytucyjnym związanym ze skargą konstytucyjną przedsiębiorcy prowadzącego aptekę, Prokurator Generalny, Andrzej Seremet, przedstawił stanowisko w sprawie zakazu reklamy aptek.

"Uznał i słusznie, że taka regulacja narusza wolność działalności gospodarczej. Przyjmujemy stanowisko Prokuratora Generalnego z pełną akceptacją. Ta opinia może mieć kluczowe znaczenie dla dalszego funkcjonowania rynku aptecznego w Polsce. Jest niezwykle istotna dla wszystkich podmiotów obecnych na polskim rynku aptek.  Potwierdza zasadność działań BCC w tym zakresie. Zwracaliśmy się niestety bezskutecznie do Prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz Rzecznika Praw Obywatelskich z prośbą o skierowanie tej regulacji do Trybunału Konstytucyjnego" - pisze BCC.

Od momentu wejścia w życie 1 stycznia 2012 r. ustawy refundacyjnej obowiązuje zakaz reklamy aptek wynikający z art. 94a ustawy Prawo farmaceutyczne.

"Naszym zdaniem każdy zakaz reklamy, bez względu na zakres działalności, ogranicza swobodę przedsiębiorczości. Uderza finansowo także w rynek reklamy i mediów. Niekorzystnie wpływa na rynek pracy. Ogranicza dostęp obywateli do informacji handlowej. Odstrasza od wchodzenia na polski rynek nowe podmioty zagraniczne. Taki zakaz nie znajduje żadnego merytorycznego uzasadnienia gospodarczego i może pozostawać w sprzeczności z Traktatem o funkcjonowaniu Unii Europejskiej" - dodaje organizacja.

W opinii BCC, zakaz reklamy i promocji jest zawsze uszczupleniem komunikacji między przedsiębiorcą a zainteresowanym konsumentem.

"Reklama powinna być rzetelną informacją dostępną dla obywatela, a kary wymierzane jedynie za łamanie tej zasady w przypadku rzeczywistego wystąpienia zagrożenia interesów klientów, a w aptekach - pacjentów. Niestety każde propacjenckie działanie a nawet każda informacja przekazywana z apteki do pacjenta mogą być traktowane za działanie niezgodne z art. 94 a ustawy PF. Według obecnych, zbyt restrykcyjnych przepisów, złamanie tego zakazu grozi przedsiębiorcy prowadzącemu aptekę wszczęciem postępowania przez nadzór farmaceutyczny, a w konsekwencji nawet utratą zezwolenia do prowadzenia takiej działalności" - ubolewa organizacja.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH