BCC: oczekujemy przyjęcia ustawy o systemie informacji w tej kadencji Sejmu

PRAWO

Autor: BCC/ rynekaptek.pl   22-07-2015, 12:17

BCC: oczekujemy przyjęcia ustawy o systemie informacji w tej kadencji Sejmu Informatyczna rewolucja w ochronie zdrowia?

Rada Ministrów przyjęła 21 lipca br. projekt nowelizacji ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia, przedłożony przez ministra zdrowia. To kolejne ważne regulacje usprawniające funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia w Polsce - ocenia BCC.

Zdaniem organizacji, zmiany wprowadzą znaczne udogodnienia dla pacjentów, lekarzy i aptekarzy. - Oczekujemy, że ustawa zostanie przyjęta jeszcze w tej kadencji Sejmu. Zgodnie z przyjętym vacatio legis możliwość elektronicznego wystawiania recept, zleceń  i skierowań oraz prowadzenia całej dokumentacji medycznej pacjenta powstanie po wejściu w życie ustawy oraz uruchomieniu Platformy P1, (tj. w tym roku). Natomiast obligatoryjność postaci elektronicznej zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku - przypomina BCC.

Najważniejsze rozwiązania ustawowe to:

1. Internetowe Konto Pacjenta (IKP) - bezpłatna internetowa aplikacja medyczna.  To narzędzie (korzystanie z IKP będzie dobrowolne), dzięki któremu każdy pacjent otrzyma dostęp do swojej historii leczenia, umożliwi dostęp do elektronicznej dokumentacji medycznej oraz informacji o zrealizowanych usługach medycznych  (m.in. e-skierowania, e-recepty, e- zlecenia) od momentu założenia konta. 

2. Recepta elektroniczna: e-recepta. Ma być powszechnie obowiązująca. Usunięty zostanie problem nieczytelnych recept. Jednak w niektórych sytuacjach, wskazanych w ustawie, będzie można stosować recepty papierowe. Pacjent będzie mógł uzyskać wydruk informacyjny o wystawieniu recepty w postaci elektronicznej i lekach na niej przepisanych. 

3. Elektroniczne zlecenie. Wprowadzenie e-zleceń na wyroby medyczne spowoduje  m.in. brak konieczności wizyty pacjenta w oddziale NFZ w celu potwierdzenia uprawnień. E-zlecenie zostanie wysłane przez lekarza elektronicznie do NFZ, który dokona jego weryfikacji, a następnie prześle pacjentowi informację o możliwości zrealizowania zlecenia. 

4. Elektroniczne skierowanie: e-skierowanie powinno przyczynić się do zmniejszenia kolejek do specjalistów i skrócenie czasu oczekiwania na wizytę. Uniemożliwi zapisywanie się do danego specjalisty w kilku różnych poradniach.

5. Korekta już funkcjonujących procedur dotyczących kształcenia lekarzy, lekarzy dentystów, diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów i ratowników medycznych. Umożliwienie elektronicznego przepływu i obrotu informacjami oraz dokumentacją na każdym etapie kształcenia medycznego 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH