BCC proponuje możliwość przekształceń

PRAWO

Autor: BCC/ rynekaptek.pl   14-02-2018, 12:08

BCC proponuje możliwość przekształceń Zaproponowana przez BCC zmiana zakłada możliwość przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę osobową, np. spółkę jawną udziałem członków jego rodziny (fot. archiwum)

6 lutego rząd przyjął projekt ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. BCC proponuje wprowadzenie przepisów umożliwiających jednoosobowemu przedsiębiorcy przekształcenie działalności w spółkę osobową. To dotyczyłoby również aptek?

Po wprowadzeniu ustawy "Apteka dla aptekarza" w ubiegłym roku, nowo otwierane apteki mogą mieć formę jednoosobowej działalności gospodarczej, spółki jawnej lub spółki partnerskiej farmaceutów.

Nie ma już możliwości przekształcenia apteki w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. W przypadku takiego przekształcenia zezwolenie automatycznie wygasa.

Zaproponowana przez BCC zmiana zakłada możliwość przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę osobową, np. spółkę jawną udziałem członków jego rodziny.

Jak uzasadnia organizacja, to rozwiązanie jest jest odpowiedzią na przypadki, kiedy umiera właściciel takiej jednoosobowej spółki. "Przedsiębiorstwo z reguły przestaje prawidłowo funkcjonować, a jego spadkobiercy spotykają wiele trudności, które wynikają bądź to ze złych rozwiązań legislacyjnych, bądź to z ich braku. Wejście w życie nowych regulacji powinno znacząco zniwelować ten problem, co będzie korzystne dla przedsiębiorców, ich rodzin, kontrahentów przedsiębiorców, pracowników, jak i dla całej gospodarki" - uzasadniają przedstawiciele BCC.

Dlatego BCC proponuje stworzenie rozwiązań umożliwiających zabezpieczenie przedsiębiorstwa przed skutkami śmierci jednoosobowego przedsiębiorcy, jeszcze za jego życia.

"Takim rozwiązaniem jest wprowadzenie przepisów umożliwiających jednoosobowemu przedsiębiorcy przekształcenie działalności w spółkę osobową np. spółkę jawną z udziałem członków jego rodziny. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami (przepisy te pozostaną aktualne także po wejściu w życie ustawy o zarządzie sukcesyjnym), osoby fizyczne będące przedsiębiorcami, chcąc dokonać przekształcenia działalności gospodarczej w inną formę prawną, a zatem chcąc zabezpieczyć przedsiębiorstwo przed skutkami śmierci jednoosobowego przedsiębiorcy, jeszcze za jego życia, mogą rozważać jedynie jedną z dwóch dróg:

1. przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę kapitałową, w praktyce najczęściej w
jednoosobową spółkę z o.o.,
2. wniesienie przedsiębiorstwa aportem do wcześniej założonej spółki prawa

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH