Będą zmiany w Rejestrze Nowotworów Niezłośliwych Dużych Gruczołów Ślinowych

PRAWO

Autor: RCL/ rynekaptek.pl   02-03-2018, 09:24

Będą zmiany w Rejestrze Nowotworów Niezłośliwych Dużych Gruczołów Ślinowych Projekt rozporządzenia określa w sposób szczegółowy, które dane spośród danych określonych w ustawie są gromadzone i przetwarzane w Rejestrze (fot. archiwum)

Opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie Rejestru Nowotworów Niezłośliwych Dużych Gruczołów Ślinowych.

Rejestr Nowotworów Niezłośliwych Dużych Gruczołów Ślinowych został utworzony na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 9 września 2014 r. w sprawie Rejestru Nowotworów Niezłośliwych Dużych Gruczołów Ślinowych (Dz. U. poz. 1246). Celem rejestru jest gromadzenie informacji o każdym świadczeniu szpitalnym udzielonym dziecku do ukończenia 18 roku życia, z wrodzoną wadą rozwojową, gdyż zakłada się, że wszystkie dzieci z wadami wrodzonymi będą hospitalizowane.

Konieczność wydania przedmiotowego rozporządzenia wynika z faktu, iż zmianie uległo upoważnienie ustawowe do wydania aktu wykonawczego zawarte w art. 20 ust. 1 ustawy, w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 10 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1524).

Jednocześnie, zgodnie z art. 7 nowelizacji ustawy o SIOZ dotychczasowe przepisy wykonawcze wydane na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy zachowują moc nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2017 r.

W art. 20 ust. 1 ustawy dodano pkt 3a, zgodnie z którym w rozporządzeniu tworzącym dany rejestr medyczny minister właściwy do spraw zdrowia będzie określał usługodawców i podmioty prowadzące rejestry publiczne i rejestry medyczne zobowiązanych do przekazywania danych do tego rejestru, jak również sposób i terminy przekazywania tych danych.

Jednocześnie, w związku z uchyleniem pkt 6 w art. 20 w ust. 1 ustawy dotyczącego sposobu zabezpieczenia danych osobowych zawartych w rejestrze przed nieuprawnionym dostępem, w projekcie rozporządzenia nie znalazła się regulacja odpowiadająca § 1 pkt 4 oraz § 4 poprzednio obowiązującego rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 marca 2016 r. w sprawie Rejestru Nowotworów Niezłośliwych Dużych Gruczołów Ślinowych (Dz. U. poz. 404).

Ponadto projekt rozporządzenia określa w sposób szczegółowy, które dane spośród danych określonych w ustawie są gromadzone i przetwarzane w Rejestrze Nowotworów Niezłośliwych Dużych Gruczołów Ślinowych. Wykaz przedmiotowych danych obejmuje również rodzaje identyfikatorów przetwarzanych w rejestrze.

Projekt rozporządzenia wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Więcej: https://legislacja.rcl.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH