Będą zmiany w ustawie o zdrowiu publicznym

PRAWO

Autor: PAP/rynekaptek.pl   16-12-2015, 14:14

Będą zmiany w ustawie o zdrowiu publicznym Minister Konstanty Radziwiłł zapowiada zmiany w ustawie o zdrowiu publicznym

Zwiększenie finansowania, wzmocnienie kompetencji pełnomocnika ds. zdrowia publicznego, dodanie do Narodowego Programu Zdrowia obszaru zdrowie prokreacyjne - to zmiany, które w ustawie i w NPZ planuje minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.


W środę, 16 grudnia, minister wziął udział w Kongresie Zdrowia Publicznego, zorganizowanym m.in. przez Warszawski Uniwersytet Medyczny, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny.

Zdaniem Radziwiłła mamy problem z definicją, ponieważ często uznaje się, że zdrowiem publicznym jest to, co dotyczy zdrowia, a nie jest opieką medyczną. 

- Mam co do tego wątpliwości, bo uważam, że trzeba to postrzegać szerzej. To jest wszystko: zarówno to, co można robić w zakresie bardzo wczesnej promocji zdrowia, wczesnej profilaktyki i interwencji, jak i organizacja opieki" - przekonywał. Dodał, że również ustawa o zdrowiu publicznym mówi o tym, co nie jest opieką zdrowotną.

Podkreślił, że "zdrowie musi być we wszystkich sektorach, resortach i urzędach". W jego opinii potrzebne jest znacznie szersze i bardziej kompleksowe podejście do tego tematu: wszystkie przygotowywane rozwiązania - w różnych sektorach - powinny w ocenie skutków regulacji mieć także ocenę skutków dla zdrowia.

Radziwiłł zadeklarował, że jeśli chodzi o ustawę o zdrowiu publicznym, rząd będzie kontynuować to, co jest dobre, a to, co wymaga poprawy, będzie zmieniać. Przyznał jednocześnie, że nie jesteśmy w najlepszym momencie na zmiany daleko idące, bo jest koniec roku budżetowego.

Jak wyjaśnił, w ustawie o zdrowiu publicznym widzi możliwość poprawek w trzech obszarach: finansowaniu, umocowaniu pełnomocnika ds. zdrowia publicznego oraz dopisaniu kolejnego celu do Narodowego Programu Zdrowia (NPZ) - zdrowia prokreacyjnego.

Przyznał, że ma świadomość, iż prawdopodobnie nie uda się wynegocjować więcej środków na realizację ustawy i NPZ, ale - jego zdaniem - finansowanie zdrowia publicznego powinno być mocniejsze, również w tym obszarze, który nie dotyczy stricte opieki zdrowotnej.

W opinii Radziwiłła należy również doprowadzić do tego, żeby pełnomocnik ds. zdrowia publicznego, czyli osoba, która koordynuje te zdania w resortach, miał mocne miejsce w rządzie. Jego zdaniem najlepiej, żeby był to wicepremier, ponieważ - jak mówił - sekretarz stanu w resorcie zdrowia będzie miał zbyt słabą pozycję i nie będzie miał wpływu na inne resorty.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH