Będzie przepadek mienia nabytego w wyniku przestępstwa?

PRAWO

Autor: DZP/ rynekaptek.pl   16-06-2016, 14:47

Będzie przepadek mienia nabytego w wyniku przestępstwa?

W Ministerstwie Sprawiedliwości trwają prace nad nowelizacją przepisów Kodeksu karnego, Kodeksu karnego skarbowego oraz Kodeksu postępowania karnego.Niektóre rozwiązania budzą wątpliwości.

Znajdujący się obecnie na etapie konsultacji społecznych projekt przewiduje wprowadzenie możliwości orzeczenia przez sąd przepadku składników i praw majątkowych przedsiębiorstwa, które służyło lub było przeznaczone do popełnienia przestępstwa - oceniają prawnicy kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.

Dodają w ślad za projektem, że orzeczenie przepadku będzie możliwe także jeżeli przedsiębiorstwo nie stanowiło własności sprawcy, jak również gdy w okolicznościach danej sprawy właściciel przedsiębiorstwa lub inna osoba uprawniona przewidywała albo mogła przewidzieć, że może ono służyć lub być przeznaczone do popełnienia przestępstwa.

W celu umożliwienia skutecznego orzeczenia przepadku w projekcie przewidziano mechanizm służący zabezpieczeniu majątku przedsiębiorstwa, który polega na wprowadzeniu do przedsiębiorstwa zarządcy przymusowego.

Kolejną z proponowanych zmian jest wprowadzenie domniemania pochodzenia mienia z przestępstwa w sytuacji, gdy sprawca osiągnął z popełnienia czynu korzyść znacznej wartości (> 200 tys. PLN), albo
czyn zagrożony jest karą pozbawienia wolności powyżej 5 lat, albo czyn popełniony został w ramach zorganizowanej grupy przestępczej lub związku mającego na celu prowadzenie działalności przestępczej.

Domniemanie to obejmować będzie mienie nabyte w okresie 5 lat przed popełnieniem przestępstwa lub po jego popełnieniu, do chwili wydania chociażby nieprawomocnego wyroku i będzie mogło zostać obalone przez samego sprawcę bądź inną osobę zainteresowaną.

Więcej: http://blog.dzp.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH