Bez tego oświadczenia apteka nie ruszy

PRAWO

Autor: MWIF, ms / rynekaptek.pl   10-02-2015, 09:13

Bez tego oświadczenia apteka nie ruszy

Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny przypomina o dodatkowym oświadczeniu składanym wraz z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki.

W związku z nowelizacją art. 99 ust. 3 pkt 1 ustawy Prawo farmaceutyczne podmioty ubiegające się o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej oraz te podmioty, które ubiegają się o udzielenie zezwolenia na prowadzenie punktu aptecznego - zobowiązane są do złożenia dodatkowego oświadczenia o treści: 

„Oświadczam, że nie zajmuję się pośrednictwem w obrocie produktami leczniczymi".

Zmiany wynikają z wejścia w życie 8 lutego 2015 r. ustawy z 19 grudnia 2014 r. o zmianie ustawy Prawo farmaceutyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015, poz.28).

Zgodnie z przyjętą nowelizacją ustawy, przedsiębiorca nie dostanie zezwolenia na prowadzenie apteki, jeśli prowadzi lub wystąpił z wnioskiem o wydanie zezwolenia na prowadzenie hurtowni farmaceutycznej lub zajmuje się pośrednictwem w obrocie produktami leczniczymi (art. 99 ust. 3 pkt 1).

Ponadto wojewódzki inspektor farmaceutyczny odmówi udzielenia zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej, gdy wnioskodawcy w okresie 3 lat przed dniem złożenia wniosku cofnięto zezwolenie na wytwarzanie lub import produktów leczniczych lub produktów leczniczych weterynaryjnych, prowadzenie apteki lub hurtowni farmaceutycznej, lub wnioskodawca w okresie 3 lat przed dniem złożenia wniosku został skreślony z Krajowego Rejestru Pośredników w Obrocie Produktami Leczniczymi.

Przedsiębiorca spotka się z odmową, jeśli prowadzi lub wystąpił z wnioskiem o wydanie zezwolenia na wytwarzanie lub import produktów leczniczych albo produktów leczniczych weterynaryjnych, prowadzenie hurtowni, lub zajmuje się pośrednictwem w obrocie produktami leczniczymi (art 101 pkt 2 i 3).

Wojewódzki inspektor farmaceutyczny będzie mógł cofnąć zezwolenie, jeżeli:
6) apteka prowadzi sprzedaż produktów leczniczych hurtowni farmaceutycznej, innej aptece ogólnodostępnej lub punktowi aptecznemu
7) apteka prowadzi sprzedaż wysyłkową produktów leczniczych wydawanych bez przepisu lekarza bez dokonania zgłoszenia (o którym mowa w art. 68 ust. 3c)
8) apteka prowadzi sprzedaż wysyłkową produktów leczniczych wydawanych z przepisu lekarza lub stosowanych wyłącznie w lecznictwie zamkniętym. (art. 103 ust. 2 pkt 6-8).

Wiecej: Mazowiecki WIF

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH