Bez umowy z NFZ apteka nie może pobierać refundacji

PRAWO

Autor: orzeczenia.ms.gov.pl/ rynekaptek.pl   19-01-2016, 15:11

Bez umowy z NFZ apteka nie może pobierać refundacji

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Śródmieścia we Wrocławiu zasądził na rzecz NFZ zwrot refundacji od apteki, która realizowała recepty na leki refundowane, mimo cofniętego pozwolenia na jej prowadzenie.

Wojewódzki oddział NFZ wniósł do sądu sprawę informując, iż w okresie od 14 lutego 2014 r. do 15 marca 2014 r. apteka realizowała recepty na leki refundowane i otrzymywała na podstawie zestawień zbiorczych nienależną refundację, w łącznej kwocie 24.517,60 zł.

Płatnik wezwał aptekę do zwrotu nienależnej refundacji. Wobec braku zwrotu, sprawa trafiła do sądu.

Farmaceuta tłumaczył, że umowa łącząca aptekę i NFZ miała charakter umowy o świadczenie na rzecz osoby trzeciej (pactum in favorem tertii), w związku z czym apteka nie została wzbogacona wskutek otrzymania refundacji, ponieważ otrzymana kwota refundacji została wcześniej „przekazana” pacjentom, od których strona pozwana pobrała tylko kwotę odpłatności za leki, a nie cenę leków.

W związku z tym wzbogaconym był pacjent, zaś NFZ nie zarzucała, aby nie mieli oni prawa do refundacji, co oznacza, że przysporzenie na ich korzyść było zgodne z przepisami prawa - argumentował farmaceuta.

Jednak zdaniem sądu, nie budzi wątpliwości, że od 14.02.2014 r. apteka nie była uprawniona do pobierania refundacji za leki sprzedawane w aptece. Refundacja może być przekazywana wyłącznie na podstawie stosownej umowy zawartej z NFZ.

Umowa na realizację recept wygasa z dniem ostatecznego uchylenia, stwierdzenia nieważności, stwierdzenia wygaśnięcia lub cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki. Do wygaśnięcia umowy dochodzi z mocy samej umowy, bez konieczności składania jakichkolwiek oświadczeń przez strony.

Data wygaśnięcia umowy nie jest uzależniona od czynności jej stron, tylko od obiektywnego zdarzenia prawnego w postaci ostatecznego cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki. Skoro umowa wygasła z dniem 14.02.2014 r., to apteka nie była uprawniona do pobierania refundacji na jej podstawie.

Sygn. akt I C 525/15

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH