Białystok: Izba wnosi o wycofanie opinii Seremeta z TK

PRAWO

Autor: OIAB/ rynekaptek.pl   14-04-2016, 11:37

Białystok: Izba wnosi o wycofanie opinii Seremeta z TK

Okręgowa Rada Aptekarska w Białymstoku napisała do ministra sprawiedliwości wniosek o wycofanie z Trybunału Konstytucyjnego stanowiska b. Prokuratora Generalnego, Andrzeja Seremeta, w sprawie zakazu reklamy aptek.

Jak uzasadnia Izba, opinia prokuratora jest nietrafna, powierzchowna i nie uwzględnia skomplikowanego kontekstu faktycznego i prawnego zagadnienia, a przede wszystkim pomija fakty, które uzasadniały wprowadzenie całkowitego zakazu reklamy aptek.

Izba przypomina m.in. wyrok NSA, który nie ma wątpliwości co do zgodności zakazu reklamy aptek z Konstytucja RP, a tym samym nie widzi podstaw do zwracania się z zapytaniem do Trybunału Konstytucyjnego.

W lutym br. Andrzej Seremet w swojej opinii dla TK napisał, że "artykuł 94a ustawy – Prawo farmaceutyczne narusza wolność działalności gospodarczej i nie realizuje przy tym ważnego interesu społecznego, a także jest wbrew wolności do rozpowszechniania informacji. Cała regulacja wywołuje nieusprawiedliwioną nierówność pomiędzy poszczególnymi podmiotami gospodarczymi".

"Zakaz reklamy aptek ogranicza swobodę konkurencji, a przy tym beneficjentami owego rozwiązania wydaje się być część podmiotów uczestniczących" – napisał prokurator generalny w stanowisku do TK w związku ze skargą konstytucyjną jednej ze spółek.

Zdaniem prokuratora, "ustawodawca wybrał rozwiązanie, które sięga bardzo głęboko w sferę wolności gospodarczej i nie zrealizował żadnego zaplanowanego celu".

Treść pisma Okręgowej Izby Aptekarskiej w Białymstoku w załączniku

Podobał się artykuł? Podziel się!

DO POBRANIA


comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH