Białystok: proces w sprawie recept na leki refundowane

PRAWO

Autor: PAP/rynekaptek.pl   23-05-2011, 14:34

Trzech pacjentów Białostockiego Centrum Onkologii przesłuchał w poniedziałek (23 maja) sąd w procesie trojga lekarzy tej placówki, oskarżonych o oszustwo przy wystawianiu recept na leki refundowane.

Miało to doprowadzić ówczesną Kasę Chorych do ponad 18 tys. zł strat. Sprawa przed Sądem Rejonowym w Białymstoku dotyczy wystawienia kilkudziesięciu recept w latach 1998-1999. Chodziło przede wszystkim o wypisywanie recept na leki refundowane (w tym drogie leki onkologiczne) na inne osoby niż pacjenci, a także wykorzystywanie ulg przysługujących np. inwalidom wojennym.

Poniedziałkowe zeznania nie wniosły za wiele do sprawy. Pacjenci mówili, że nie realizowali recept w aptece wymienianej w akcie oskarżenia. Jedna z przesłuchiwanych starszych pań bardzo chwaliła opiekę medyczną jednej z oskarżonych lekarek.

Proces powinien zakończyć się w lipcu. Sąd chce wówczas przesłuchać dwoje ostatnich świadków. w tym byłego ordynatora jednego z oddziałów radioterapii w Białostockim Centrum Onkologii.

Proces w sprawie recept rozpoczął się w listopadzie 2010 r. Śledztwo trwało od 2003 roku i było jednym z najdłużej prowadzonych przez białostocką prokuraturę okręgową.

Podejrzanych było początkowo siedemnaście osób - lekarzy oraz właścicieli i pracowników aptek. Śledztwo wobec większości z nich zostało jednak umorzone. Jak wyjaśniała wówczas prokuratura, na początku było wiele symptomów świadczących o dużej skali oszustwa. Biegły ocenił jednak, że mimo iż recepty nie trafiły do rąk pacjentów i często nie wiedzieli oni o wypisaniu recepty na ich nazwisko, to jednak byli tymi lekami leczeni.

Dlatego ostatecznie zarzuty postawiono trojgu lekarzom, specjalistom z wieloletnim doświadczeniem. Żaden z nich, zarówno w śledztwie, jak i przed sądem, nie przyznał się do zarzutów, bo prokuratura przyjęła, że działali z chęci zysku.

Oskarżeni tłumaczyli, że nikogo nie chcieli narazić na straty czy wyłudzić leki. Przypadki wypisania recept na inne osoby tłumaczyli m.in. nawałem pracy czy zmęczeniem. Mówili też o tym, że czasami chodziło o ułatwienie życia pacjentom, by nie musieli sami szukać leku. Przywoził go wówczas do szpitala aptekarz, który odbierał receptę.

Kilka lat temu z tego śledztwa wyłączono sprawę jednej lekarki. Została ona skazana przez sąd za oszustwa związane z 517 receptami na drogie leki onkologiczne, przez co ówczesna kasa chorych poniosła 466 tys. zł strat.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH