Białystok: zadłużyli aptekę i wyjechali

PRAWO

Autor: bialystok.gazeta.pl/rynekaptek.pl   08-07-2014, 09:54

Prokuratura Rejonowa Białystok-Południe oskarżyła dwoje przedsiębiorców o to, że przez lata wyprowadzili z prowadzonej przez siebie apteki ponad 320 tys. zł ponad wypracowane dochody. Kiedy doprowadzili aptekę do bankructwa, wyjechali do USA.

Dostali poza tym zarzuty wprowadzenia w błąd szeregu firm co do zamiaru uregulowania należności z faktur VAT z odroczonym terminem płatności za zakupione i dostarczone towary. W ten sposób doprowadzili do niekorzystnego rozporządzenia mieniem około 10 firm, których straty - a tym samym zadłużenie spółki - sięgnęły kilkuset tysięcy.

Wspólnicy w 2001 roku złożyli w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości. Zasięgnięto opinii biegłego z zakresu księgowości i okazało się, że przyczyną zaprzestania spłacania długów było pobieranie przez wspólników zbyt wysokich zaliczek w stosunku do wypracowywanych dochodów.

2 kwietnia 2002 roku sąd oddalił wniosek dłużników, uznając, że ich majątek nie pozwoli na przeprowadzenie postępowania. Ale od kilku miesięcy obie osoby wyjechały do USA, nie informując o tym ani wierzycieli, ani pracowników apteki.

Byli poszukiwani, wystawiono też Europejski Nakaz Aresztowania. Na mocy porozumienia z ich obroną wydano wobec obydwojga listy żelazne - po to by mogli przyjechać do Polski i złożyć wyjaśnienia. Stało się to dopiero w 2009 roku i po wszystkich czynnościach wyjechali znowu za granicę.

Wnioski o dobrowolne poddanie się karze opiewają na kary łączne po 3 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na 6 lat.

Więcej: http://bialystok.gazeta.pl/
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH