Bilans dwóch lat: 50 zamkniętych hurtowni

PRAWO

Autor: LJ/rynekaptek.pl   18-03-2015, 13:04

Bilans dwóch lat: 50 zamkniętych hurtowni

Nielegalny wywóz leków to zjawisko płynne, uwarunkowane sytuacją w całej UE. Na przestrzeni lat skalę zjawiska szacujemy na setki milionów - ocenił Zbigniew Niewójt, zastępca Głównego Inspektora Farmaceutycznego.

- Wprowadzając unijną swobodę przepływu towarów zetknęliśmy się z nowym zjawiskiem. Dotąd nie było nadzoru farmaceutycznego nad działalnością gospodarczą. Inspekcja farmaceutyczna zajmowała się dotąd nadzorem nad jakością i obrotem lekami. Do walki z przestępstwami gospodarczymi nie mamy odpowiedniego instrumentarium - dodał minister Niewójt, podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia, procedującej projekt ustawy Prawo farmaceutyczne (18 marca br.).

Jego zdaniem, to co można robić, to zwalczać odwrócony łańcuch dystrybucji. - Przez dwa lata inspekcja wszczęła 400 postępowań, dla około 50 hurtowni zostało cofnięte pozwolenie na prowadzenie działalności. Państwa mają prawo wprowadzenia przepisów, by okresowo zapobiegać i blokować wywóz leków. Chodzi o nadanie GIF uprawnień kontroli i karania osób dopuszczających się łamania prawa - mówił Zbigniew Niewójt.

Posłanka Elżbieta Zaleska (PiS) informację o zamykaniu hurtowni skwitowała tym, że nie jest to adekwatne działanie: - Wiadomo, że przedsiębiorcy "poświęcają" jedną aptekę lub hurtownię i dalej prowadzą nielegalny proceder.

Posłanka Józefina Hrynkiewicz (PiS) zaś domagała się informacji czy w sprawie wywozu leków były zgłoszenia do służb typu CBA, CBŚ, kontroli skarbowej. Kiedy uzyskała informację, że nie, zapowiedziała takie działania.

Po blisko godzinie takiej "dyskusji", uczestnicy przeszli do procedowania projektu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH