Błędny lub niepełny PESEL na recepcie? Wtedy też należy wydać lek

PRAWO

Autor: OIA Bydgoszcz/ rynekaptek.pl   03-02-2016, 08:52

Błędny lub niepełny PESEL na recepcie? Wtedy też należy wydać lek Czy można wydać lek na podstawie recepty z błędnym nr PESEL? Można

Jak powinna zachować się osoba realizująca receptę, jeśli na recepcie widniały tylko dwie pierwsze cyfry numeru PESEL? Kujawsko-pomorska OIA udziela odpowiedzi.

Sprawa dotyczy zapytania farmaceuty z PKOIA w Bydgoszczy, który zwrócił się z prośbą o wyjaśnienie, jak zachować się powinna osoba realizująca receptę w opisanym przypadku.

Farmaceuta próbował zrealizować receptę od lekarza ortopedy w kilku aptekach, jednak w części z nich odmówiono realizacji, w innych natomiast, w których chciano receptę zrealizować brakowało leku.

Na recepcie zapisano Fraxiparine 0,4 ml, 14 amp. z odpłatnością ryczałtową oraz Poltram Combo 60 tabl. z odpłatnością 30%. Odmowa realizacji recepty w części aptek spowodowana była faktem, iż na recepcie widniały tylko dwie pierwsze cyfry numeru PESEL.

"Zachowanie farmaceuty, który odmówił wydania leku było niezgodne z § 16 rozporządzenia MZ w sprawie recept lekarskich" - odpowiada OIA w Bydgoszczy.

Zgodnie z ust. 1 pkt. g) tego paragrafu, jeżeli na recepcie nie wpisano danych, wpisano je w sposób nieczytelny, błędny lub niezgodny z rozporządzeniem, osoba wydająca może ją zrealizować w przypadku opisanym w punkcie g): wiek, w przypadku pacjenta do 18 roku życia, a wieku nie można ustalić na podstawie numeru PESEL - osoba wydająca określa wiek na podstawie innego dokumentu przedstawionego przez osobę okazującą receptę; osoba wydająca zamieszcza tę informację na rewersie recepty oraz składa swój podpis.

W opisanym przypadku PESEL został wpisany na recepcie błędnie. Zatem zgodnie z literą g) w § 16 ust. 1 pkt. 1 rozporządzenia MZ, informację w tej sprawie osoba wydająca lek zamieszcza na rewersie recepty. Najpraktyczniejsze wydaje się wpisanie tam pełnego numeru PESEL na podstawie dowodu osobistego i złożenie podpisu. Będzie to wystarczające do prawidłowej ekspedycji leku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH