Błędy medyczne - zamiast do sądu, do ubezpieczyciela

PRAWO

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/rynekaptek.pl   29-06-2011, 11:50

Po wejściu w życie Ustawy o prawach pacjenta roszczeń za błędy medyczne można będzie dochodzić pozasądowo od 2012 roku. Orzecznictwo w tej kwestii będą sprawować wojewódzkie komisje jednak propozycje odszkodowania przedstawi zakład ubezpieczający daną lecznicę.


Nowe przepisy będą obowiązywać od 2012 r.. w skład wojewódzkich komisji do spraw orzekania o błędach medycznych wejdą specjaliści z zakresu medycyny i prawa. Komisje będą miały trze miesiące na orzeczenia w danej sprawie.

Jak przypomina Gazeta Prwna, na mocy nowych przepisów na szpitalach będzie ciążył obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej oraz umowy ubezpieczenia na rzecz pacjentów z tytułu zdarzeń medycznych. Ubezpieczyciel będzie zaś zobowiązany do przedstawienia propozycji odszkodowania za szkody będące następstwem udzielania świadczeń zdrowotnych, albo niezgodnego z prawem ich zaniechania.

Maksymalna wysokość świadczenia w 12- miesięcznym okresie ubezpieczenia, w odniesieniu do wszystkich zdarzeń medycznych objętych ochroną ubezpieczeniową, wynosi 1,2 mln zł, z tym że w przypadku zakażenia, uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia pacjenta jest to 100 tys. zł, zaś w przypadku śmierci - odszkodowanie wynosi 300 tys. zł.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH