Brak leków? Prokuratura umywa ręce

PRAWO

Autor: ŚIA, ms/rynekaptek.pl   05-12-2014, 09:01

Brak leków? Prokuratura umywa ręce Brak lekó - brak reakcji (foto: sxc.hu)

Problemy pacjentów z nabyciem w aptekach leków ważnych dla ich zdrowia, a nawet życia, zdaniem organów ścigania nie stanowią przestępstwa – informuje Krystian Szulc, radca prawny Śląskiej Izby Aptekarskiej.

Prokuratura Rejonowa w Mysłowicach odmówiła przyjęcia zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa, a dotyczącego braków na rynku leków ratujących życie i zdrowie pacjentów. Wniosek poparty został opisem przypadku, jaki zdarzył się w aptece, w której pacjent nie mógł na czas otrzymać leku ważnego dla jego zdrowia, a może i życia.

Prokuratura dowodziła, że zażalenie zostało wniesione przez osobę nieuprawnioną. Sąd, co prawda dopuszcza głos przedstawiciela organizacji społecznej, jeżeli leży to w interesie wymiaru sprawiedliwości. Przedstawiciel społeczny może działać jednak tylko w postępowaniu sądowym. Kodeks postępowania karmnego nie uprawnia takiego przedstawiciela do udziału w postępowaniu przygotowawczym. 

- Przedstawiciel organizacji społecznej "może uczestniczyć ale w rozprawie (wypowiadać się i składać oświadczenia na piśmie). Jest to więc wyraźne ograniczenie aktywności procesowej wyłącznie do rozprawy – argumentuje Maria Paszek, asesor Prokuratury Rejonowej w Mysłowicach, wyjaśniając fakt odmowy przyjęcia środka odwoławczego.

 Więcej: ŚIA

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH