cefTADIME" i "cefEPIME" - by nazwy leków sie nie myliły

PRAWO

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   27-12-2017, 08:23

cefTADIME" i "cefEPIME" - by nazwy leków sie nie myliły Farmaceuci wskazują, że leki mogą pomylić, z racji podobieństwa opakowań, także pacjenci, którzy z racji stanu zdrowia przyjmują ich dużo (fot. archiwum)

Postulat odnośnie podjęcia kroków minimalizujących ryzyko pomyłek podczas wydawania leków pacjentom jest jak najbardziej słuszny - tak do inicjatywy aptekarzy o zróżnicowaniu opakowań leków odniosło się Ministerstwo Zdrowia.

Leki wydawane na receptę powinny mieć znaki graficzne wyraźnie odróżniające medykamenty, dzięki czemu zmniejszy się ryzyko pomyłki przy wydawaniu leku - argumentują aptekarze. Apelują o zmianę przepisów w sprawie opakowań lekarstw.

Inicjatywa została podjęta po nagłośnieniu pomyłki w aptece w Międzychodzie (woj. wielkopolskie), kiedy to techniczka farmaceutyczna matce miesięcznego dziecka wydała zamiast kropli do nosa silny lek dla dorosłych stosowany w leczeniu jaskry. Niemowlę trafiło do szpitala z objawami zapaści i bezdechu.

Po tym wydarzeniu grupa aptekarzy zaapelowała do Ministerstwa Zdrowia o podjęcie inicjatywy legislacyjnej, której efektem byłyby takie wytyczne dotyczące tworzenia opakowań leków wydawanych wyłącznie na receptę, że ryzyko pomylenia leków - różnych lub tych samych, ale o innej dawce, byłoby minimalne, zaś aptekarz miałby dzięki odpowiedniej szacie graficznej pewność co do przynależności danego leku do określonej grupy (np. silnie działających).

Na bezpieczeństwo wydawania leków wpływa wiele elementów, np. odpowiednie ułożenie ich na półkach tak, by niektóre kategorie leków nie sąsiadowały ze sobą. Jednak w sytuacji, gdy opakowania są podobne, wciąż istnieje ryzyko wydania leku nawet w sytuacji, gdy ułożenie medykamentów na półkach jest modelowe.

Farmaceuci wskazują, że leki mogą pomylić, z racji podobieństwa opakowań, także pacjenci, którzy z racji stanu zdrowia przyjmują ich dużo.

Autorzy petycji zwracają uwagę, że problem, a także jego rozwiązania, są znane na świecie. Np. Food and Drug Agency, amerykańska agencja zajmująca się m.in. dopuszczaniem leków do obrotu oraz ich bezpieczeństwem, już w 2001 roku podjęła działania skierowane do producentów, by zmienić zapisy na opakowaniach w sposób utrudniający ich wzajemne pomylenie.

Podają przykład dwóch leków, które należały do najczęściej mylonych: Ceftazimide (antybiotyk) i Cefepimide (także antybiotyk, ale o silniejszym działaniu), produkowane przez tę samą firmę. Dzięki działaniom FDA zmodyfikowane zostały nazwy, jak i sposób ich zapisu na: "cefTADIME" i "cefEPIME".

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH