Choremu cudzoziemcowi można odmówić wjazdu do Polski

PRAWO

Autor: PAP/rynekaptek.pl   22-09-2015, 09:01

Choremu cudzoziemcowi można odmówić wjazdu do Polski Minister zdrowia podpisał rozporządznie określające zasady wjazdu do Polski cudzoziemców zakażonych i chorych

Minister zdrowia podpisał rozporządzenie, które określa zasady wjazdu cudzoziemców do Polski. Podstawą do odmowy są niektóre choroby, jak błonica, cholera, polio, czy gruźlica, a także inne zakaźne i wirusowe.

W wykazie chorób, których rozpoznanie lub podejrzenie wystąpienia może stać się podstawą do odmowy wjazdu cudzoziemca do Polski są też dur brzuszny i dury rzekome (A, B i C), dur wysypkowy, dżuma, ospa prawdziwa i lekooporna gruźlica pozapłucna.

Wśród chorób umieszczonych na liście są również powodujące wysoką śmiertelność wśród ludzi gorączki krwotoczne, do których należą Ebola i Marburg. Rozporządzenie uwzględnia także inne nieznane dotąd i nowe niebezpieczne choroby, które mogą się pojawić. Będą one ogłaszane przez ministra zdrowia.

W uzasadnieniu rozporządzenia określono przypadki na podstawie rekomendacji WHO. Dotyczą czasu od zakażenia, przebywania na terenie dotkniętym epidemią, a także kontaktu z osobami zakażonymi.

Rozporządzenie określa też choroby zakaźne, które charakteryzują się nie tylko ciężkim przebiegiem klinicznym i wysoką śmiertelnością i stanowią zagrożenie rozprzestrzeniania się na terenie kraju.

"Choroby zakaźne objęte przepisami rozporządzenia należą (...) do chorób mających istotny wpływ na zdrowie publiczne oraz wykazujących potencjał szerzenia się epidemicznego w skali międzynarodowej. Równocześnie, zgodnie z niedyskryminacyjnym charakterem przepisów rozporządzenia, w wykazie ujęto wyłącznie te choroby, które podlegają zwalczaniu również u obywateli polskich" - czytamy w uzasadnieniu.

Poprzednie rozporządzenie, w którym znajdowała się lista chorób, których rozpoznanie lub podejrzenie wystąpienia może być powodem odmowy wjazdu cudzoziemca do Polski wygasło 1 maja br. w związku z uchyleniem podstawy prawnej do jego wydania.

Nowe rozporządzenie wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH