Co może magister farmacji a co technik farmaceutyczny

PRAWO

Autor: Gazeta Lekarska/rynekaptek.pl   13-09-2011, 12:50

"Strach pomyśleć, że pacjent, który pyta o lek, uzyska poradę absolwenta szkoły policealnej i mu zawierzy, myśląc, że obsłużył go farmaceuta“ - zauważa szef NRL.

Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej omawiając w „Gazecie Lekarskiej“ kilka zagadnień z ostatniego miesiąca, odniósł się także do odpowiedzi Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie programów studiów nielekarskich. W piśmie, Minister poinformował NRL, że od października br. wejdzie w życie ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym, która spowoduje utratę mocy rozporządzenia. Uczelnie mają otrzymać większą autonomię w zakresie opracowywania programów kształcenia.


„Tymczasem w wielu dziedzinach obserwujemy niepokojący proces przejmowania kompetencji osób wykwalifikowanych przez absolwentów szkół policealnych. Poprzednio pisałem o absolwentach kosmetologii rozpoznających nowotwory skóry, ale przykładów jest dużo więcej“ - pisze szef NRL.


„Oto np. w aptekach zastępuje się magistrów farmacji technikami farmaceutycznymi, omijając warunek, że porada przy wydawaniu leków i preparatów powinna być zarezerwowana dla osób z wykształceniem uniwersyteckim. Strach pomyśleć, że pacjent, który pyta o lek, uzyska poradę absolwenta szkoły policealnej i mu zawierzy, myśląc, że obsłużył go farmaceuta. Wydaje się, że w zakresie tych standardów mamy jeszcze wiele do zrobienia“ - kończy Maciej Hamankiewicz.

Więcej: http://www.gazetalekarska.pl
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH