Co poświadcza PWZ farmaceuty

PRAWO

Autor: OIA, ms /rynekaptek.pl   05-03-2015, 15:05

Co poświadcza PWZ farmaceuty

Jaki dokument może stanowić podstawę do rozstrzygnięcia, że farmaceuta spełnia niezbędne wymagania do przyznania mu PWZ – OIA w Warszawie przypomina stosowne wyjaśnienie NIA.

Naczelna Izba Aptekarska wyjaśnia, że: zgodnie z art. 4 ustawy o izbach aptekarskich, prawo wykonywania zawodu farmaceuty w odniesieniu do obywatela polskiego przyznaje okręgowa rada aptekarska, właściwa ze względu na zamierzone miejsce wykonywania zawodu farmaceuty, pod warunkiem, że osoba ubiegająca się o przyznanie prawa spełnia wymagania określone w tym przepisie, w tym posiada kwalifikacje określone w art. 2b ustawy. 

Przepisy te mówią o konieczności ukończenia w Polsce co najmniej pięcioletnich studiów na kierunku farmacji w szkole wyższej, obejmujących co najmniej sześciomiesięczną praktykę w aptece i uzyskanie tytułu magistra farmacji lub ukończenie w Polsce przed 1 maja 2004 r. czteroletnich lub pięcioletnich studiów na kierunku farmacja i uzyskanie tytułu magistra farmacji.

NIA dodaje, że jak wynika z tych przepisów, warunkiem uzyskania Prawa wykonywania zawodu farmaceuty jest ukończenie studiów odbywanych w okresie wskazanym w ustawie, odpowiadających określonym programom nauczania. Ustawa o izbach aptekarskich nie definiuje co oznacza ukończenie studiów. Kwestia ta rozstrzygnięta jest w innym akcie prawnym, ustawie z 21 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym.

NIA przypomina, iż decydującym przepisem tej ustawy, zarówno w zakresie rozstrzygnięcia czym jest data ukończenia studiów, jak i wskazania jaki dokument potwierdza ukończenie studiów - jest art. 167 ustawy o szkolnictwie wyższym. Zgodnie z nim datą ukończenia studiów jest data złożenia egzaminu dyplomowego...(-), a w przypadku kierunku farmacja — data zaliczenia ostatniej, przewidzianej w planie studiów praktyki.

Dokumentem potwierdzającym uzyskanie odpowiedniego tytułu zawodowego jest jedynie, zgodnie z ust. 1 tego artykułu dyplom państwowy ukończenia studiów wyższych. Z brzmienia ust. 1 art. 167 wynika więc jednoznacznie, że żaden inny dokument poza dyplomem, o którym mowa w tym ustępie nie stanowi podstawy do potwierdzenia, że osoba jest absolwentem studiów ukończonych na kierunku farmacji.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH