Co przekłada się na niepowtarzalność patentu?

PRAWO

Autor: rp.pl/rynekaptek.pl   06-04-2018, 10:27

Co przekłada się na niepowtarzalność patentu? Interpretacja nieoczywistości ma niebagatelne znaczenie dla oceny jakości przyznawanych patentów - wskazuje mec. Uchańska (Fot. Archiwum)

Orzeczenie WSA oddalające skargę firmy Bayer na decyzję Urzędu Patentowego unieważniającą jej patent, to ważny sygnał dla branży farmaceutycznej o ryzyku zaostrzania wykładni nieoczywistości, która ma fundamentalne znaczenie przy ocenie zdolności patentowej - ocenia mec. Joanna Uchańska.

23 lutego 2018 r. WSA oddalił skargę firmy Bayer Pharma Aktiengesellschaft z Niemiec na decyzję Urzędu Patentowego RP unieważniającą patent na wynalazek pt. „Kompozycja farmaceutyczna etynyloestradiolu i drospireronu i jej zastosowanie", z wniosku firmy Richter Gedeon Nyrt. z Węgier - pisze "Rzeczpospolita".

Jak wyjaśnia gazeta, kompozycja dotyczyła doustnych tabletek antykoncepcyjnych do podawania w cyklu 21 dni zawierających etynyloestradiol i drospireron, a także siedem tabletek niezawierających tych substancji lub zawierających sam etynyloestradiol.

Richter jako konkurent Bayer wprowadzała na rynek farmaceutyk antykoncepcyjny w formie doustnych tabletek powlekanych. Spółka została pozwana w 2010 r. przez Bayern za naruszenie jej patentu, w odpowiedzi na co RGN wniosła o unieważnienie patentu.

Wniosek znalazł poparcie Kolegium Odwoławczego UP RP, WSA i NSA. Wnioskodawca wskazał, że znane były wcześniej informacje, na podstawie których można przewidzieć (uznać za oczywiste) stosowanie w składzie zastrzeganej kompozycji jej istotnego składnika – drospirenonu w postaci zmikronizowanej. Z takimi zarzutami nie zgodził się Bayer.

W ocenie mec. Uchańskiej, orzeczenie WSA oddalające skargę Bayer na decyzję UP RP unieważniającą przedmiotowy patent, to ważny sygnał dla branży o ryzyku zaostrzania wykładni nieoczywistości, która ma fundamentalne znaczenie przy ocenie zdolności patentowej.

- Prawidłowa interpretacji nieoczywistości ma niebagatelne znaczenie dla oceny jakości przyznawanych patentów, co przekłada się na ich wartość i niepodważalność - uważa prawniczka.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH