Co resort rozumie przez wzór recepty

PRAWO

Autor: NIA/rynekaptek.pl   12-03-2013, 14:56

Co resort rozumie przez wzór recepty

W odpowiedzi na zapytanie Naczelnej Rady Aptekarskiej, Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia swoje stanowisko dotyczące interpretacji obowiązujących przepisów rozporządzeniu Ministra Zdrowiu z dnia 8 marcu 2012 r. w sprawie recept lekarskich w zakresie par. 15 pkt 2.

"W ocenie Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji Ministerstwa Zdrowia, przez wzór recepty należy rozumieć wszystkie wyraźnie wyodrębnione i właściwie nazwane pola recepty przewidziane w załączniku nr 6 przywołanego rozporządzenia (co oznacza, iż wzór nie jest wzorem jeżeli zawiera inne pola niż przewidziane w tym załączniku, zawiera pola dodatkowe, lub części pól nie zawiera w ogóle), z uwzględnieniem wzajemnego ich rozmieszczenia i względnego zachowania ich proporcji, nie skutkującego zaburzeniem użyteczności recepty" - czytamy w stanowisku przesłanym do NRA.

Jest to odpowiedź na pismo NRA wysłane w styczniu br. Aptekarze informowali, że "zgodnie z docierającymi z Narodowego Funduszu Zdrowia interpretacjami, aptekarz - wbrew brzemieniu § 15 pkt 2 ww. rozporządzenia - zobowiązany jest nie realizować recepty i odesłać pacjenta w przypadku gdy recepta wystawiona po dniu 31 grudnia 2012 r. nie odpowiada wzorowi recepty, określonemu w załączniku do rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie recept lekarskich, pomimo, że jest ona zgodna ze wzorem obowiązującym przed tą datą.

Zdaniem NIA, interpretacja taka jest nieuprawniona.

Więcej: http://nia.org.pl/
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH