Co się zmieniło w e-handlu lekami? Prawnik wyjaśnia

PRAWO

Autor: SIA/ rynekaptek.pl   18-03-2015, 10:57

Co się zmieniło w e-handlu lekami? Prawnik wyjaśnia

Mecenas Krystian Szulc wyjaśnia zmiany dotyczące sprzedaży leków OTC na odległość po zmianie ustawy o prawach konsumenta oraz w zakresie prawidłowej treści regulaminu sprzedaży prowadzonej za pośrednictwem internetu.

W przeciągu kilku ostatnich miesięcy, tj. od wejścia w życie ustawy o prawach konsumenta i wprowadzonymi zmianami w regulacji dotyczącej sprzedaży leków poza siedzibą przedsiębiorstwa, do izby wpływały zawiadomienia aptekarzy o otrzymywanych od stowarzyszeń konsumenckich wezwaniach do usunięcia klauzul niedozwolonych pod groźbą zawiadomienia GIODO oraz Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie - informuje mec. Krystian Szulc, radca prawny Śląskiej Izby Aptekarskiej.Jak informuje prawnik, klauzule niedozwolone (abuzywne) to zwroty zakazane, którymi przedsiębiorca nie może posługiwać się w stosunkach z konsumentem pod groźbą kary (art. 385 k.c.). Wiele z przesyłanych przez stowarzyszenia konsumenckie wezwań zawiera ogólne, nieskonkretyzowane informacje, niedopasowane do poszczególnych regulaminów.

Stowarzyszenia posługują się wzorem pisma strasząc przedsiębiorców sądem, nie wskazując konkretnych uchybień.Dlatego mecenas Szulc przedstawił najważniejsze zmiany, jakie zostały wprowadzone w umowach zawieranych na odległość z konsumentami.Koszty związane z zawieraniem umów

Przedsiębiorca jest obowiązany do poinformowania konsumenta w jasny sposób o wszystkich kosztach wynikających z umowy. Ustawa zabrania pobierania od konsumentów zawyżonych opłat - wyższych niż sami ponoszą za korzystanie z infolinii udostępnianych przez przedsiębiorców na potrzeby kontaktowania się w sprawach związanych z zawartymi umowami.Prawo odstąpienia od umowy

Ustawa wydłuża termin na odstąpienie od umowy zawieranej poza lokalem lub na odległość, bez podania przyczyn, do 14 dni (obecnie: 10 dni). W sytuacji, gdy przedsiębiorca w ogóle nie poinformował konsumenta o przysługującym mu prawie odstąpienia - prawo odstąpienia wygaśnie dopiero po upływie roku od upływu podstawowego 14-dniowego terminu (obecnie: po upływie 3 m-cy od wydania rzeczy).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH