Co znaczy niezwłocznie

PRAWO

Autor: kondrat.pl/ rynekaptek.pl   23-07-2015, 15:01

Co znaczy niezwłocznie Prawnicy komentują zmiany w prawie farmaceutycznym

Nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne wprowadza nowe obowiązki dla hurtowni i aptek,  tym wymóg zgłoszenia odmowy realizacji zamówienia, która powinna nastąpić niezwłoczne. Z uwagi, iż termin bezzwłoczności jest nieostry, powstaje pytanie, kiedy odbiorca zamówienia winien odpowiedzieć na zamówienie hurtowni - ocenia kancelaria prawna Kondrat i Partnerzy.

Jak wynika z treści ust. 5 art. 36z ustawy Pf, odmowa realizacji zamówienia winna nastąpić niezwłocznie. Z uwagi iż termin bezzwłoczności jest nieostry, powstaje pytanie, kiedy odbiorca zamówienia winien odpowiedzieć na zamówienie hurtowni. Termin “niezwłoczny” zgodnie z orzecznictwem i utrwaloną doktryną oznacza termin realny, mający na względzie okoliczności miejsca i czasu. Czyli innymi słowy bez zbędnej zwłoki w zwykłym toku czynności.

W szerszym kontekście należy stwierdzić, że wszędzie tam gdzie używa się nieokreślonego pojęcia „niezwłocznie” opisany przez nie czas winien być dostosowywany do okoliczności danego przypadku, przy uwzględnieniu profesjonalnego charakteru działalności na rynku farmaceutycznym - oceniają prawnicy kancelarii Kondrat i Partnerzy. 

Prawnicy przygotowali raporty dotyczące nowych obowiązków hurtowni i aptek w związku z nowelizacją prawa farmaceutycznego, która weszła w życie w dniu 12 lipca 2015 roku.

W ramach opracowania przeanalizowane zostały również pozostałe nowe zagadnień oraz przepisy w nowym brzmieniu. Ponadto, raporty wskazują dokładne okresy, od kiedy dany obowiązek obciąża przedsiębiorców oraz które obowiązki podlegają czasowej modyfikacji w związku z przepisami intertemporalnymi. Pośpiech legislacyjny oraz niekomplementarność nowych przepisów powoduje powstanie wielu pytań, na które autorzy raportów starają się odpowiedzieć.

Więcej: http://noweprawofarmaceutyczne.pl/


Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH