Co zrobić, żeby nocne dyżury nie rujnowały finansów aptek?

PRAWO

Autor: Luiza Jakubiak/Rynek Zdrowia   30-04-2013, 08:55

Co zrobić, żeby nocne dyżury nie rujnowały finansów aptek?

Jak wygląda statystyczny klient odwiedzający aptekę nocą? Najczęściej przychodzi jeszcze przed północą i korzysta przede wszystkim z dwóch rodzajów asortymentu: realizuje recepty na antybiotyki i leki przeciwbólowe oraz kupuje leki dla dzieci stosowane przy przeziębieniu i środki przeciwbólowe w ramach sprzedaży odręcznej.

Zakupy drugiej grupy nocnych klientów, płci obojga, w okolicach lat trzydziestu wskazują, że dyżurujący aptekarz jest gwarantem bezpiecznego i przyjemnego seksu: w ruch bowiem idą prezerwatywy, intymne żele nawilżające i testy ciążowe.

Problem w tym, że za taką gotowość m.in. do uprzyjemniania życia innym nikt nie chce aptekarzom zapłacić. Koszt całonocnego dyżuru farmaceuty nie jest niski, a już na pewno nie są w stanie zrekompensować go sporadyczne zakupy.

Ile kosztują nocne dyżury

Farmaceuci, z aptekarską dokładnością wyliczyli, ile kosztują ich nocne dyżury. Do wykonania obliczeń przyjęto, iż średni czas dyżuru nocnego to 10 godzin. Całkowity koszt dyżurującego magistra farmacji w nocy, w dni powszechne kształtuje się na poziomie 26 zł za godzinę; w weekendy i dni świąteczne - 34,50 zł za godzinę. Do tego doliczono także pracę farmaceuty w weekendy i święta w godzinach dziennych (34,50 zł/godz.). W 2013 roku liczba dni wolnych od pracy przy uwzględnieniu wszystkich weekendów i świąt wynosi 114.

Ponieważ analiza została wykonana przez Wielkopolską Izbę Aptekarską, obliczenia oparto na liczbie aptek dyżurujących w tym okręgu. 52 dyżurujące apteki przemnożone przez 365 dni w roku daje 18 980 dyżurów nocnych rocznie. Do tego 5 928 dyżurów w weekendy i dni świąteczne.

W ten sposób, przyjmując, iż średni koszt godziny pracy dyżurującego magistra farmacji to 29,90 zł, obliczono, że na terenie izby wielkopolskiej całkowite wydatki na zapewnienie stałego dostępu do aptek to ok. 7,3 mln zł rocznie.

- Dyżury w porze nocnej są rzeczą nieopłacalną dla aptek jako podmiotów gospodarczych - przekonuje Marek Jędrzejczak, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, podkreślając dwojakie podejście do traktowania aptek, w zależności od oczekiwań wobec nich.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH