Cofnięcie zezwolenia na wszystkie apteki przedsiębiorcy nie jest obligatoryjne

PRAWO

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   05-03-2015, 11:23

 Cofnięcie zezwolenia na wszystkie apteki przedsiębiorcy nie jest obligatoryjne

Gdyby był obowiązek zamykania wszystkich aptek danego przedsiębiorcy za udział w odwróconym łańcuchu dystrybucji, mogłoby to być wykorzystane przez sieci aptek do pozbycia się konkurencji - ocenił Igor Radziewicz-Winnicki.

W środę po południu (4 marca) posłowie podkomisji przegłosowali kolejne zmiany w projekcie nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne. Na początku szło sprawnie. Przeszła zmiana w zakresie artykułu 95a w ust. 2: w przypadku, gdy w okresie 3 dni kalendarzowych od dnia przekazania pierwszej informacji dotyczącej braku dostępu do danego leku, zostanie zgłoszony w co najmniej 5 procentach aptek ogólnodostępnych na terenie województwa, WIF - po uprzedniej weryfikacji dostępności tego produktu na terenie danego województwa - w ciągu trzech dni roboczych ustala przyczyny braku tego dostępu.

Posłowie przyjęli również zmianę dotyczącą poszerzenia danych identyfikujących danego pacjenta, lekarza lub świadczeniodawcę, które może przekazywać apteka.

Posłowie doprecyzowali, że wojewódzki inspektor farmaceutyczny cofa zezwolenie na prowadzenie apteki ogólnodostępnej w dwóch przypadkach: jeżeli apteka prowadzi obrót lekami niedopuszczonymi do obrotu i gdy uczestniczy w odwróconym łańcuchu dystrybucji.

Dłuższa dyskusja zaczęła się w momencie procedowania przepisów ustawy dotyczących art. 103, mówiących o tym, że wojewódzki inspektor farmaceutyczny w przypadku cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki, może cofnąć zezwolenie na prowadzenie innych aptek i punktów aptecznych prowadzonych przez przedsiębiorcę, któremu cofnięto zezwolenie.

Uczestników posiedzenia podzieliła kwestia czy cofanie zezwolenia na prowadzenie innych aptek danego przedsiębiorcy powinno być obligatoryjne.

Za bardziej surowym podejściem optował poseł Rajmund Miller (PO): - Kary za nielegalną działalność powinny być na tyle odstręczające, by nie opłacało się w niej uczestniczyć. Zabranie sieci aptek koncesji tylko na jedną aptekę to nie jest realna kara. Pozbawienie koncepcji wartej 8 tys. zł, to żadna kara dla przedsiębiorcy uczestniczącego w odwróconym łańcuchu dystrybucji.

Poseł był wspierany przez Naczelną Radę Aptekarską, która uznała, że pozostawienie elastyczności powoduje, że WIF cofa pozwolenie na jedną aptekę, a pozostałe nadal mogą funkcjonować.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH